Kategóriák
Egyéb Egyéb kategória Kerékpár Kézilabda Vízilabda

2024 Párizs: Akikre még büszkék vagyunk

A magyar olimpikonok 19 érmet szereztek. Hat aranyérmet, hét ezüstöt és hat bronzérmet. Ez a cikk azonban nem róluk szól, hanem azokról akik közel voltak az érmekhez vagy az olimpiai pontszerzéshez (top 6).

9 negyedik hely

2 kerékpár
Vas Kata Blanka országúti kerékpár: mezőnyverseny
Kerékpárban remek eredmény, de miután 22 kilométerrel a vége előtt szökött egy holland versenyzővel (Marianne Vos), reménykedtünk egy dobogós helyezésben. Nem csak a bronz, hanem az ezüst is centiken múlt.
SD Worx-os belga csapattársa a harmadik helyen végzett. Blanka hegyi kerékpárban idén a 10. helyen végzett, három éve Tokióban abban a versenyszámban volt negyedik.
Idén mindhárom Grand Tour versenyen részt vett, a Vuelta második szakaszán második helyen ért célba, és azzal átvette a vezetést összetettben. Két napig viselhette a piros trikót. Az összetettben végül az 57. helyen végzett, a Giro d’Italia Women összetettjében a 41. helyen végzett. A Tour de France Femmes első etapján (2024.08.12.), nyolc nappal az olimpiai mezőnyverseny után, a 10. helyet szerezte meg. A második szakaszon a 49. helyen végzett, míg néhány órával később az időfutamon 67 lett. A negyedik futamon az 53. helyen ért célba. A csütörtöki, ötödik szakaszt nézte ki magának, remélhetőleg meg tudja nyerni azt az etapot.

Valter Attila országúti kerékpár: mezőnyverseny
Szintén remek eredmény kerékpárban, de kevesebb, mint 1 másodpercen múlt a dobogó, ami több, mint hat óra versenyzés után eléggé kicsi különbség.
Nagy pozitívum, hogy azok közül akikkel együtt szökött (hat fős csoport) neki sikerült a legjobban a sprint, nem sok hiányzott, ahhoz, hogy utolérje a francia csapattársát, Christophe Laporte-ot. A top kilencben velük együtt összesen négy Team Visma | Lease a Bike versenyző volt. Az olimpia után eredetileg úgy volt, hogy Attila a Lengyel Körversenyen indul, de végül úgy alakult, hogy a szombaton kezdődő Vueltán áll rajthoz.

2 úszás
Németh Nándor 100 m gyors
Remek eredmény, három századra az országos csúcstól, itt is századokon múlt a bronz és az ezüst (1 illetve 2 század), kár érte. Egyéni csúcsot úszott, Milák Kristóf országos rekordjától három századdal maradt el. Nándi az egyetlen úszó a mezőnyben, aki 2018 óta minden olimpián, világbajnokságon és Európa-bajnokságon döntős volt 100m gyorson. (Forrás: Magyar Úszó Szövetség)

Forrás: origo.hu

Betlehem Dávid 1500 m gyors
Már az előfutamban is országos csúcsot úszott, azzal az idővel a nyolcadik helyen jutott be a döntőbe. Azt az időt másnap este több, mint négy és fél másodperccel megjavította, így a negyedik helyen végzett. A harmadik hely nagyjából 1,2 másodpercre volt. Dávid 10 kilométeres nyíltvízi úszásban szerzett egy bronzérmet, azt a versenyt Rasovszky Kristóf nyerte meg.

Férfi vízilabda 4. hely
A csoportkörben elért harmadik hely után, olaszokat büntetőpárbajban győztük le, de sajnos egy góllal kikaptunk a horvátoktól, és USA ellen hiába vezettünk 8-6-ra, végül a büntetőpárbaj nagyon rosszul alakult, egy ötméterest sem sikerült belőni. Varga Dénesnek ez volt élete utolsó mérkőzése. Gratulálunk a csodálatos pályafutáshoz!

Forrás: waterpolo.hu

Andrásfi Tibor férfi párbajtőr egyéni
Három győzelem után két aranytusos vereség (az elődöntőben és a bronzmeccsen), de legalább a csapat arany összejött neki. A párbajtőr csapat döntőjében Siklósi Gergely aranytussal nyerte meg a finálét.

Kiss Ágnes és Nagy Bianka C-2 500 méter
54 századra az éremtől, ez kajak-kenuban viszonylag sok. A negyedik helyük pozitív meglepetés volt.

Guzi Blanka női öttusa egyéni
Remek laser runnal (futás és lövészet) kilenc helyet javított, a harmadik hely nyolc másodpercre volt tőle. A laser run-ban 655 pontot szerzett, ez a legmagasabb pontszám volt az egész mezőnyben. Azon a versenyen így is összejött egy csodálatos arany Gulyás Michelle révén. (Blanka a 18 fős döntőben a rangsoroló vívás alapján 17. volt, ott talán egy pici benne maradt.)

Vadnai Jonatán férfi vitorlázás egyéni finn-dingi
Nem kezdett jól, de remekül feljött, nyolc futam után a hatodik helyen állt. Addig két top tízes helyezést szerzett, egy ötödik és egy nyolcadik helyet. A legrosszabb versenye a harmadik futam volt, ott a 21. helyen ért célba. A többi eredménye: 3x 12., 13., 16. Átlag: 12,375
A 9-10. versenyt nem rendezték meg, így nem esett ki a top 10-ből, viszont zárkózni sem tudott. Az éremfutam előtt tudtuk, a legjobb esetben is legfeljebb bronzérmes, az viszont sikerülhetett volna, ha nem ront el egy kanyart, és nem esik ezáltal hátrébb az első helyről. Az utolsó versenyen végül a harmadik helyen ért célba. (Ha információnk helyesek, akkor futamgyőzelem esetén dobogós lett volna összesítésben, hiszen az éremfutamos győzelem ér a legtöbbet.)

7 ötödik hely

5 ötödik helyet küzdősportban szereztünk, minden egyes esetben a dobogó volt a legközelebbi helyezés, ezek közül három volt bronzmeccs.

2 ökölvívás
Kovács Richárd férfi 63,5 kg
Egy győzelmet szerzett (legyőzte a tokiói bronzérmes ausztrált), de a negyeddöntőben kikapott egy franciától, így nem jutott be a négy közé, s ezáltal nem szerzett érmet.

Hámori Luca női 66 kg
Két győzelmet aratott, de a nyolc között kikapott Imane Khelif-től (a nemi vitára nem térünk ki…), így ő sem szerzett érmet. Az algériai olimpia bajnok lett, Luca pedig bronzéremért járó összeget kapott a magyar szövetségtől.

Pupp Réka cselgáncs -52 kg
Egy győzelem után kikapott a negyeddöntőben, de a vigaszágon újra nyert, így a bronzért lépett tatamira, de sajnos 1-0-ra legyőzte őt egy francia.

2 birkózás
Losonczi Dávid kötöttfogás 87 kg
Két győzelemmel bejutott az elődöntőbe, de ott kikapott, és ezt követően sajnos a bronzmeccsen is vereséget szenvedett.

Iszmail Muszukajev szabadfogás 65 kg
Két siker után kikapott a négy között, majd a bronzmeccsen nagy hátrányból felállt, de nem sokkal a vége előtt az ellenfélnek volt egy sikeres challenge-e (erősen vitatható döntés…), így ez a bronzérem is elúszott.

Női vízilabda
Csoportharmadik hely, majd USA ellen vereség a negyeddöntőben (4-5). (A második félidőben 2 gólt kaptunk, mindkettőt kettős emberhátrányban.) Ezt követően a görögök ellen 12-9-es győzelmet arattunk, az ötödik helyért zajló mérkőzésen pedig Olaszországot győztük le büntetőpárbajban.

Fábián Bettina nyíltvízi úszás 10 km
A második hármas csoport második helyén ért célba, szóval a dobogó eléggé messze volt, de ez egy remek eredmény. Bettina a Szajna szennyezettsége miatt megbetegedett, kórházba is került, de szerencsére már jobban van.

Forrás: index.hu

5 hatodik hely

Női kézilabda-válogatott
Csoport harmadik hely után, a negyeddöntőben Svédország ellen szenvedtünk vereséget hosszabbításban.

Női 4×200 gyorsváltó
Pádár Nikolett, Ábrahám Lilla Minna, Késely Ajna, Ugrai Panna
A döntőbe a második helyen jutottak be, de a magyar váltó már az előfutamban is a legjobbjaival indult, így a legtöbb váltó ellenében a magyarok ugyanazzal a négyessel vettek részt a döntőben is. A pontszerzés így is összejött, ami egy ilyen erős mezőnyben szuper teljesítmény.

Forrás: origo.hu

Adolf Balázs és Hajdu Jonatán férfi kenu kettes 500 méter
A második és a hetedik hely között 7,5 tized volt, a magyar duó négy századra volt az ötödik helytől, de már a negyedik is szűk négy tizedre volt. A férfi magyar kenu szakág legjobb helyezése volt ez az idei olimpián.

Gazsó Alida Dóra kajak női egyes
Az előfutamban és az elődöntőben futamgyőzelem, de sajnos a döntőben nem sikerült az elődöntős időt megismételnie (azzal holtversenyben harmadik lett volna). A fináléban az ötödik hely három tizedre, a negyedik hely pedig több, mint egy másodpercre volt.

Vívás női kardcsapat
Szűcs Luca Virág, Márton Anna, Pusztai Liza, Battai Sugár Kattinka
Vereség Japán ellen, majd tíz tusos győzelem Olaszország ellen, de sajnos az ötödik helyet nem sikerült megszerezni.

4 hetedik hely

Szűcs Luca Virág női kard egyéni
Két magyar jutott be a nyolc közé, és mivel ő Márton Annánál jobb helyen áll világranglistán, de a másik két vívónál, aki a negyeddöntőben esett ki, rosszabb Luca, így a két győzelme és egy veresége pont nem ért neki pontszerzést.

Férfi kajak négyes 500 méter
Nádas Bence, Csizmadia Kolos Attila, Kuli István, Tótka Sándor
Futam második hely az előfutamban és az elődöntőben, de a döntős idő rosszabb volt mindkét korábbinál, így a pontszerzést jelentő hely sem jött össze. A hatodik 47 századra volt, a negyedik és ötödik pedig a magyarok elődöntős ideje körül, 8,5-9,5 tizeddel megelőzve a mi négyesünket. A top három nagyjából két másodpercre volt a magyar kvartettől.

Adolf Balázs kenu 1000 méter egyes
Az előfutamból nem sikerült rögtön az elődöntőbe jutni, de a negyeddöntőt könnyedén abszolválta. Az elődöntőben a negyedik helyet érte le (megelőzve honfitársát, Fejes Dánielt), amivel éppen csak bejutott a döntőbe. Az előfutamban és az elődöntőben elért ideje az ötödik helyre lett volna elég, de végül 8-9 tizeddel kikapott a hatodik helyen végző lengyeltől, illetve az ötödik helyen célba érő olasztól. A negyedik helyen végző kazahsztáni már több, mint négy és fél másodperccel előzte meg Adolf Balázst.

Krizsán Xénia hétpróba
Legjobb olimpiai szereplése mind helyezésben, mind pontszámban. Két versenytársával osztozik a hetedik helyen, ami hétpróbában igen ritka. A tavalyi vb-n szerzett pontszáma elég lett volna a hatodik helyre, de ez így is egy csodálatos eredmény.

Forrás: nemzetisport.hu

5 nyolcadik hely

Férfi 4×100 méteres gyorsváltó
Németh Nándor, Szabó Szebasztián, Jászó Ádám, Kós Hubert
Negyedik idővel jutottak döntőbe, de sajnos itt sem tudott senkit pihentetni délelőtt a váltó, este is ugyanez a négyes ugrott a medencébe. A hetedik és a hatodik hely bő hét tizedre volt, de a váltószámokban a döntőbe jutás is remek eredmény.

Forrás: magyarnemzet.hu

Takács Kincső női kenu egyes 200 méter
Az előfutamból nem jutott egyenes ágon az elődöntőbe, de a negyeddöntőt sikerrel vette, így következhetett az elődöntő, ahol kilenc századdal megelőzte a brazilt, így futam negyedik hellyel bejutott a döntőbe. A döntőben az elődöntős idejét is megjavította, de így is “csak” a nyolcadik helyen végzett. A hetedik hely 4,5 tizedre, a pontszerzést jelentő hatodik hely pedig hat tizedre volt.

Két vívás
Márton Anna kard egyéni
Három győzelem után kikapott a nyolc között, és mivel a világranglista helyezése neki volt a legrosszabb a negyeddöntőben kiesettek között, így “csak” nyolcadik lett.

Pásztor Flóra tőr egyéni
Két győztes asszó után vereséget szenvedett a negyeddöntőben. A világranglista helyezése miatt ő is nyolcadik lett.

Major Veronika 10m pisztoly
A selejtezőt megnyerte, de ebben a versenyszámban nem jött ki a lépés a nyolc fős döntőben, (viszont Veronika így is éremmel térhetett haza, hiszen a 25m pisztoly harmadik helyén végzett).

Még néhány magyar eredmény

Mészáros Krisztofer férfi torna összetett döntő
Krisztofer (becenevén Titi) a 24 fős döntő 9. helyén végzett, ez bravúros teljesítmény.

Forrás: 24.hu

2 birkózó (Ligeti Dániel és Lévai Zoltán), illetve egy taekwondos (Salim Omar Gergely) is bejutott a nyolc közé, de a vigaszágas rendszer miatt egyikük sem végzett a top 8-ban, mindhárman kilencedikek lettek.

Férfi kézilabda-válogatott 10. hely
Sajnos vereséggel kezdtük az olimpiát, így ezt követően nem volt elég az argentinok elleni győzelem, a norvégok ellen is kellett volna a siker. Nem is voltak ettől távol a fiúk, de Imre Bence kevesebb, mint 10 másodperccel a vége előtt kihagyott egy ziccert, és a norvégok gyorsan betaláltak, így a harmadik meccsen kikaptunk. A dánok ellen jött a következő vereség, de a franciák ellen még volt esélyünk nyerni, és ezáltal továbbjutni, de az utolsó tíz percet négy góllal elvesztettük, így 24-20-ra kikaptunk, ezáltal férfi kéziseink a csoport ötödik, összesítésben pedig a 10. helyen végeztek.

2 atlétika
Nemes Rita hétpróba
2009-ben visszavonult, de több, mint hét év kihagyás után folytatta a verseny sportot. Élete eső olimpiáján, sérülésekkel bajlódva a 18. helyen végzett. A tavalyi budapesti vb-n szerzett pontszáma a 12. helyhez lett volna elég.

Takács Boglárka 100 méteres futás
Az első körben országos csúcsot futott, így bejutott az elődöntőbe. A fináléba kerülés már nem jött össze, de már az elődöntőbe jutás is óriási teljesítmény volt.

Forrás: index.hu

Érdi Mária női vitorlázás egyéni finn-dingi

„Nem leszek olimpiai bajnok Párizsban… Sajnos egy visszatérő deréksérülésem, amivel évek óta küszködöm, kiújult július elején. Annak ellenére, hogy mindent megpróbáltunk az orvosokkal és fizioterapeutákkal, a helyzet egész hónapban csak romlott, nem tudtam semmilyen érdemi edzésmunkát végezni… Ennek ellenére még mindannyian bíztunk benne, hogy menni fog, amit elterveztünk: az aranyéremért vitorlázás. A mai napon, amikor a 15–18 csomós szélben vitorláztam, úgy éreztem, mintha nem is én ülnék a hajóban. Megfordult a fejemben, hogy nem bírom tovább ezt a szenvedést, és hazamegyek. De! Elhatároztam magamban, hogy bár nem leszek olimpiai bajnok (ami nagyon fáj, hiszen ezért dolgozom a riói olimpia óta), tartozom annyival magamnak és mindenkinek, aki engem támogat, hogy bármennyire is fáj most fizikailag és érzelmileg, végigvitorlázom ezt az olimpiát, és megpróbálok felállni ebből a nehéz helyzetből, amiben vagyok. Köszönöm mindenkinek, aki mellettem áll, és én sajnálom a legjobban, hogy ez így alakult” – írta Érdi Mária. (Forrás: magyarnemzet.hu)

Érdi Mária ezt a harmadik versenynap, azaz a hatodik verseny után írta. Addig a legjobb helyezése egy 14., a legrosszabb pedig 33. hely volt, a többi 19-25 között. 22,5-ös átlag addig. Hat verseny után az összetett 25. helyen állt. Eléggé szeles napok voltak, és ez nem kedvezett neki a sérülése miatt. A következő két nap időjárása kedvezőbb volt számára, Érdi szerzett egy újabb 14. helyet, illetve két futamgyőzelmet, utóbbinál több, mint 40 másodpercet vert a másodikra. Összetettben a 14. helyen állt, az utolsó versenyen pedig még lett volna rá esélye, hogy beverekedje magát a top tízbe, ám szélcsend miatt félbeszakították a futamot, és nem is folytatták, így Érdi Mária nem tudott javítani a helyezésén. Végül a helyezéseit összeadva 151 pontot lett, azaz 16,777-es átlaggal fejezte be a versenyt. Net pontja 118 pont volt. Deréksérüléssel a 14. helyen végezni egész jó eredmény. Gratulálunk és jobbulást kívánunk!🙂

Érdi Mária: “Azért edzek és vitorlázok, hogy a világon a legjobb legyek és nem azért, hogy elmondhassam magamról, hogy olimpikon vagyok. Csak akkor érzem jól magam, ha nyerek. Minden más esetben ez egy fájdalmas utazás.
Sérülten, porckorongsérvvel csináltam végig a játékokat. Nem tudtam rendesen járni vagy akár egy székben ülni néhány percnél tovább. Mindenki nyomta nekem, hogy meg tudom csinálni. Nem tudtam. Még egyszer mondom, karrierem során még nem voltam ennyire mélyen, a nulláról kell most újraépítenem magam. Nem tudom, milyen jövőm van még a sportban, de az elmúlt hónapok csalódottságát magam mögött hagytam. 
Mindent megteszek, hogy kijöjjek ebből a helyzetből és köszönöm mindenkinek, aki ettől függetlenül is folyamatosan támogatott. Meglátjuk, mit hoz a jövő.

Kapás Boglárka 200 m pillangó
Ötödik olimpia amin részt vett, azt pedig már az év elején lehetett tudni, hogy számára ez lesz az utolsó. A versenye előtt két nappal lebetegedett, de szerencsére meggyógyult annyira, hogy be tudjon jutni a 16 közé. A 10. idővel jutott be a középdöntőbe, ahol végül a 14. helyen végzett. Köszönünk mindent, Bogi!🥹

origo.hu

Gratulálunk minden magyar olimpikonnak, köszönjük ezt a csodálatos két és fél hetet!

Forrás: m4sportofficial (Instagram)

Kategóriák
Kézilabda

Fél lábbal a VB-n a férfi kézilabda- válogatott

Szerda este lejátszotta a Magyar férfi kézilabda-válogatott a világbajnoki selejtező odavágóját a litván csapat ellen Vilniusban.

Nem kezdődött lendületesen magyar szempontból a mérkőzés, hiszen az első 10 percben két góllal vezetett a házigazda (5-3). A mieinknek a feljavuló védekezésnek és a kitűnő kapusteljesítmények köszönhetően sikerült egyenlíteni. Nem sokkal később a vezetést is átvette a magyar csapat Imre Bence találatával, aki negyed óra alatt már 3 gólnál járt. Az északiak nem hagyták magukat könnyen, szervezetten és harciasan védekeztek, viszont a beállóink kiváló betörésekkel bontották meg a litván falat, sőt átlövésekből is sikerült bombagólokat szerezniük. A félidő végére két gólós lett a magyar előny (13-11).

A második félidő első tíz percében ismét Imre Bence vezérletével tudtunk ellépni a hazaiaktól ( 15-21). A védekezésünk a hajrára kőkemény lett, ráadásul támadásban sem kegyelmeztünk: az 50. percben már 9 volt közte. Az utolsó tízben a litvánok legfaragtak két gólt a hátrányukból, de így is magabiztos 7 gólos előnnyel ( 26-33) utazhatnak haza Veszprémbe a fiúk.

A mieinknél két játékos emelkedett ki: Imre Bence 11/13-mal , Ancsin pedig 9/8-cal zárta a találkozót. A litván csapatnál pedig Dumcius Mindaugas volt a legjobb aki 10 lövésből 6 gólt szerzett.

A képek forrása: Magyar kézilabda-válogatott Facebook

A kiemelt kép forrása: Nemzeti Sport

Kategóriák
Kézilabda

A magyar női kézilabda-válogatott álomhete

A magyar női kézilabda-válogatott kiválóan teljesített a múlt héten, három fantasztikus mérkőzést játszott.

Az első meccsen Nagy-Britannia ellen lépett pályára a magyar csapat, mivel Kamerun vízumproblémák miatt nem tudott Magyarországra utazni, ezért az IHF a briteknek ajánlotta fel a szabadkártyát. A britek a 2012-es, londoni olimpia óta nem vettek részt világversenyen.

Az első félidőben, a kapuban Szemerey Zsófi kezdett, aki a legtöbb brit lövést magabiztosan védte. Nagyon jól játszottak a magyarok, a játékosok szerint ez a találkozó könnyebb volt, mint egy kemény edzés. Győri-Lukács Viktória hamar szerzett négy gólt, majd idővel egyre nagyobb lett a különbség, de minden brit gól után hangos üdvrivalgás jött a kispadjuk felől. Bár természetesen a magyaroknak szurkoltam, az megmosolyogtatott, hogy minden sikeres megmozdulásnak ennyire tudott örülni az ellenfél. A második félidőre Janurik Kinga jött be, ő is fantasztikusan, 58%-kal védett. A jobbszélső, Faluvégi Dorottya szerezte a legtöbb magyar gólt, így őt választották a meccs emberének. A végeredmény 49-11 lett.

Még két nehéz meccs maradt, de a lányok egy cseppet sem izgultak, nem érezték ezt tehernek, hanem nagy lehetőségnek, amit szerencsére ki is használtak.

A második forduló napján a svédek ellen játszottak, ami eléggé izgalmasan alakult. A találkozó elején remekül kezdett Golovin Vlagyimir együttese, Kuczora Csenge és Klujber Katrin góljaival 5-1-re is vezetett a magyar válogatott, de ezt követően 7-7-re feljött Svédország. Az első félidőben mindig hárommal sikerült elhúzni, de szerencsére az utolsó percben Bordás Réka beállóból gólt szerzett, így 15-11-gyel mentünk a szünetre. A második félidő elején visszajöttek a svédek, és 17-17 is volt az állás. Kuczora Csenge újabb gólja után sikerült ismét ellépni, az 58. percben még egy esélyük volt a svédeknek, hiszen „csak” kettővel vezettünk, de a balátlövő hetes góljával és Győri-Lukács Viktória két szélről lőtt fantasztikus góljaival biztosnak tűnt, hogy sikerül behúzni a meccset. 28-25-nél a svédeknek még elvégeztek egy időntúli szabaddobást, de szerencsére kihagyták, így a magyarok három gólos győzelmet arattak!!! Minden magyar ujjongott, és mosolygott, mert hihetetlen, hogy megint sikerült legyőzni az északiakat, de még nem jöhettek az örömkönnyek, hiszen hátra volt egy meccs a japánok ellen…

3. forduló: Már az első percben hetest lőhetett Klujber, ezt ki is használta. 3-3-nál volt utoljára döntetlen a meccs, azután Klujber és természetesen a csapat ereje által gyorsan eldöntöttük a meccset, és egyre közelebb volt a magyaroknak az olimpiai kijutás. A japánok másfél perc alatt két időt is kikértek, de már az első félidő végére szinte eldőlt, hogy kié lesz a kvóta. A japánok hét a hat elleni támadást erőltetették, de Klujber Katrin sokszor labdát szerzett, majd egy kivétellel – amikor a kapu mellé lőtt – bedobta az ellenfél kapujába a labdát. Az első félidő végén 18-11-re vezettünk. A második félidő már az ünneplés félideje volt, de még koncentráltak a lányok. A jobbátlövő 11 alkalommal talált be, így természetesen ő lett a meccs embere, de őt nem ez érdekelte igazán, hiszen a magyar női kézilabda-válogatott kijutott az olimpiára. IRÁNY PÁRIZS!!!!!!!!!!!!

Szép volt csajok, remek teljesítményt nyújtottatok, ha még nem is tudtam élőben megnézni, nagyon szurkoltam nektek, köszönöm, hogy ilyen csodálatossá tettétek a hetemet!!!

Kiemelt kép forrása: Nemzeti Sport Online

Többi forrás: KEMMA és Nemzeti Sport Online

Írta: Damsits Ádám

Kategóriák
Kézilabda

Ezüstérmet szerzett a magyar U21-es férfi kézilabda válogatott

Forrás: IHF

Magyarország-Németország 

A mérkőzés esélyese a német válogatott volt, sajnos érvényesült a papírforma. Sok hibával kezdett a magyar válogatott, az első bő 16 percben négyszer adtuk el a labdát, illetve az ellenfél kapusa, a német Rhein-Neckar Löwen csapatában játszó Späth David, már öt alkalommal védett. Ekkor 5-5 volt az állás, Papp Tamás két gólnál tartott. A 24.percben Imre Bence értékesítette a hétméterest, ezzel 9-10 állt az eredményjelzőn. Szűk 3 perccel a félidő vége előtt 11-12 volt az állás, de sajnos ezután 2 gólt lőtt az ellenfél, ezzel kialakult az eddigi legnagyobb különbség. A félidőben 14-11-re vezetett a német csapat. Az első játékrészben Palasics Kristóf 6, míg Späth David 7 alkalommal védett. Sajnos ekkor a magyar válogatott 8 eladott labdánál tartott, az ellenfél még csak kétszer vesztett labdát.

 

A második félidőt a németek kezdték jobban, már 19-13-ra is vezettek. Fazekas Gergő góljával 17-20-nál még három gólra fel tudott zárkózni a magyar válogatott. Ezután két ziccer is adódott a magyar játékosok előtt, de egyiket se tudták értékesíteni. Späth 11 perc alatt 9 lövésből 7 alkalommal védett, az 52. percben 27-20-ra vezetett a német válogatott. A magyar válogatott utolsó gólját a tornán a beálló Papp Tamás szerezte. A végeredmény 30-23 lett a németek javára.

A mérkőzésen Imre Bence 5, Sisa Erhard és Lukács Péter 4-4, míg Papp Tamás és Fazekas Gergő 3-3 gólt szerzett. Palasics Kristóf nyolc védéssel zárta a mérkőzést.

A mérkőzés után kihirdették a torna álomcsapatát. A magyar játékosok közül Ilic Zoran található meg a listán. Ilic 24 gólt szerzett a világbajnokságon.

Statisztikák

Védekezésünket és kapusaink teljesítményét dicséri, hogy a magyar válogatott kapta átlagban a 2. legkevesebb gólt mérkőzésenként. 43 alkalommal szerzett labdát a magyar csapat, amely a 2. legtöbb volt a torna során. Ónodi-Jánoskúti Máté, Fazekas Gergő és Sztraka Dániel is 6-6 alkalommal szerzett labdát.

Kapusaink is kiválóan teljesítettek a torna során.

Sótonyi László kiválóan forgatta a játékosokat, szinte minden meccsen legalább 10 gólszerzője volt a magyar csapatnak, így nem voltak igazán kiemelkedő teljesítmények, de néhány statisztikai mutatóban találunk magyar játékosokat.

Érdemes Imre Bencével kezdeni, aki 21 gólt szerzett hétméteresből, akcióból pedig 17 gólig jutott, ezzel a magyar válogatott legeredményesebb játékos volt. Az összesített listán pedig 22. helyen végzett. Érdemes megemlíteni, hogy a 25 legtöbb gólt szerző játékos közül övé a második legjobb lövőszázalék (81%).

Imre Bence 22 hétméteresből 21 gólt szerzett.

A magyar válogatott játékosai lőtték a legpontosabban a büntetőket. Imre Bence 21/22, Krakovszki Bence 5/5, Lukács Péter 4/5.

A magyar játékosok közül Imre Bence lőtt a legpontosabban, de megtalálhatóa listán Lukács Péter és Papp Tamás is. Fazekas Gergő a döntő előtt az IHF statisztikái alapján 18/22-vel állt, az MKSZ statisztikái alapján a döntőben 3/5 volt a lövőstatisztikája, ezzel 21/27 (77, 77%), vagyis a lista 25. helyén kellene szerepelnie.

A magyar játékosok közül Ónodi-Jánoskúti Máté adta a legtöbb gólpasszt (18), a legtöbb hétméterest (5) pedig Sztraka Dániel harcolta ki.

A torna során nagyon jó teljesítményt nyújtott a válogatott. Az ezüstérem megszerzésében mind a 16 játékos és az edzői stáb kivette a részét. Sajnos a 3. meccsen megsérült Krakovszki Bence, de a hírek szerint a sérülése nem súlyos.

Gratulálunk az ezüstéremhez!

Kategóriák
Kézilabda

A magyar női kézilabda válogatott a B csoportba került

Forrás: MKSZ/Kovács Anikó

A világbajnokságról

A 2023-as női kézilabda világbajnokságot 2023. november 29. és december 17. között rendezik meg. Dánia, Norvégia és Svédország a három házigazda. A sorsolást csütörtökön bonyolították le Göteborgban. Ezen a helyszínen fog pályára lépni a svéd válogatott a csoportmérkőzések alatt.

Sorsolás előtt, kalapbeosztás

A VB-n 32 csapat vesz részt. A résztvevő csapatokat 4 db 8 fős kalapba osztották be a sorsolás előtt. Ez alapján a magyar válogatott a 2. kalapba került. Kilenc válogatott már a sorsolás előtt tudta, hogy melyik csoportba kerül, ebből nyolc első kalapos válogatott. Rajtuk kívül a második kalapból Spanyolország a G csoportba került.

1. kalap Svédország (A csoport), Montenegró (B), Norvégia (C), Franciaország (D), Dánia (E), Németország (F), Brazília (G), Hollandia (H)

2. kalap Spanyolország (G), MAGYARORSZÁG, Horvátország, Csehország, Lengyelország, Románia, Dél-Korea, Szlovénia

3. kalap Szerbia, Japán, Ukrajna, Grönland, Argentína, Angola, Kína, Kamerun

4. kalap Kongó, Szenegál, Irán, Chile, Paraguay, Kazahsztán, Ausztria, Izland

Ausztria és Izland szabadkártyát kapott. 

A magyar válogatott áprilisban jutott ki a VB-re

A magyarok Izland legyőzésével jutottak ki a világbajnokságra. Idegenben 25-21-re, itthon pedig 34-28-ra nyert válogatottunk.

Az érdi visszavágón Klivinyi Kinga gyönyörű gólpassza után lőtt gólt Klujber Katrin az első félidőben.

Klujber Katrin az első félidőben hét gólt szerzett. Az első félidő utolsó percében piros lapot kapott.

Sorsolás, Csoportkör:

A-csoport: Svédország, Horvátország, Kína, Szenegál

B-csoport: Montenegró, MAGYARORSZÁG, Kamerun, Paraguay

C-csoport: Norvégia, Dél-Korea, Grönland, Ausztria

D-csoport: Franciaország, Szlovénia, Angola, Izland

E-csoport: Dánia, Románia, Szerbia, Chile

F-csoport: Németország, Lengyelország, Japán, Irán

G-csoport: Brazília, Spanyolország, Ukrajna, Kazahsztán

H-csoport: Hollandia, Csehország, Argentína, Kongó

A magyar válogatott ága

A magyar válogatott a csoportkört valószínűleg november 30-án kezdi Paraguay ellen. December 2-án Kamerun ellen folytatjuk, majd december 4-én Montenegró ellen jön az utolsó csoportmérkőzés. Az első három csapat továbbjut és az A csoport továbbjutóival kerül egy középdöntős csoportba. A csoportból továbbjutó csapatok továbbviszik az egymás elleni eredményeket. A középdöntőből az első 2 csapat jut be a negyeddöntőbe.

Továbbjutás esetén valószínűleg Horvátország, Svédország és a Kína-Szenegál mérkőzést győztese lesz az ellenfelünk. A negyeddöntőbe jutáshoz hozni kell a három “könnyű” mérkőzést, illetve Horvátországot és Montenegrót is le kellene győzni , amely egyáltalán nem lehetetlen feladat. Ez esetben valószínűleg sikerülne a középdöntős csoport első két helyén végezni, amely azt jelentené, hogy a válogatott bejut a negyeddöntőbe. Ez azért lenne fontos, mivel a VB győztes automatikusan kijut az olimpiára, 2-7. helyezett csapatok pedig olimpiai selejtezős tornát játszhatnak jövő tavasszal. Mivel más versenyekről is szerezhető kvóta, így nagy valószínűséggel a 8. hely is elég lehet az olimpia selejtezős tornán való részvételhez.

Felkészülés

A jövő héten lesz egy ötnapos felkészülés, amelyen az erőnléten lesz a hangsúly. Ezen a légiósok és néhány rutinos játékos nem vesz részt. Augusztusban is lesz összetartás, ekkor a Ferencváros ellen játszik a válogatott egy zárt kapus mérkőzést. A magyar válogatott Európa Kupa mérkőzést játszik Norvégia ellen október 11-én Debrecenben, majd 3 nappal később Ausztria ellen idegenben. Az Európa Kupában a jövő évi kézilabda EB három rendezője, illetve az EB címvédő Norvégia szerepel. November első hetében nem lesz bajnoki forduló, ekkor is pár napra találkozik a keret és lesz egy mérkőzés a német válogatott ellen. Néhány nappal a világbajnokság előtt a hollandokkal játszunk két barátságos mérkőzést.

Írta: Damsits Bence és Damsits Dávid

Kategóriák
Kézilabda

Lehengerlő játékkal döntőbe jutott a magyar válogatott

Forrás: IHF

Magyarország-Izland

A mérkőzés előtt tudni lehetett, hogy az egyik legfontosabb feladata a magyar válogatottnak az lesz, hogy megakadályozza az ellenfél gyors lerohanásait, vagyis minimálisra kellett csökkenteni a technikai hibák számát.Az első hét támadást góllal fejezte be a magyar válogatott, ezzel szűk 8 perc alatt 7-3-ra vezetett. Az első 6 gólunkat 6 különböző játékos szerezte. A kapuban az előző mérkőzéshez képest csere történt, Mikler Krisztián kezdett, aki az első nyolc izlandi lövésből négyet védett.

A meccset még jobban kezdtük, mint a horvátok ellen, akkor 10 perc után 6-3-ra vezettünk. Az elődöntőben a folytatás is remekül alakult, így bő 20 perc után 15-7 állt az eredményjelzőn. Sztraka Dániel nagyon jól játszott, 3 gólja mellett több gólpasszt is kiosztott, a csapat legjobbja volt, őt Fazekas Gergő váltotta. Ilic első két lövéséből gólt szerzett, helyette Ónodi-Jánoskúti Máté érkezett, aki három gyönyörű gólt lőtt öt perc alatt. A 15. gólt Fazekas Gergő szerezte, ezzel ő volt a 9. magyar játékos, aki betalált a mérkőzésen.

A félidő utolsó 10 percében sikerült közelebb zárkóznia izlandi válogatottnak. A félidőben 19-14-re vezettünk, vagyis elég közel került a döntőbe jutás, de még 30 perc hátra volt a mérkőzésből. A második játékrészt hasonlóan kezdtük, mint az elsőt, így a 36. percben Lukács Péter góljával már kilenc gól volt az előny, az állás 24-15 volt. Bár 27-20-nál felzárkóztak az izlandiak hét gólra, ebben az időszakban több lerohanás gólt kaptunk. Szerencsére a meccs nagy részében nem okozott problémát az ellenfél gyors góljainak megakadályozása. Ezután zsinórban 3 gólt lőttünk, így Pergel Andrej góljával már 10 gól volt az előnyünk. 10 perccel később Ónodi-Jánoskúti Máté góljával újra 10 góllal vezettünk, ezután az ellenfél sorozatban három gólt lőtt. A végeredmény 37-30 lett, ezzel a magyar csapat döntőbe jutott.

Ez a győzelem is igazi csapatmunka volt, 12 játékosunk talált be az ellenfél kapujába. A beállóink és az irányítóinak is 9 lövésből 8 gólt szereztek, a jobbátlövők 11 lövésből 8 alkalommal találtak be, a szélsők pedig 5 lövésből 5 akciógólt szereztek. A két legeredményesebb játékosunk 5-5 góllal Sztraka Dániel és Karai Miklós volt. 37 találatnál ritka az, amikor a legeredményesebb játékos nem 8-10 gólos, ez is mutatja a magyarok remek csapatmunkáját. Mikler Krisztián lett a meccs embere, aki az egész meccs során remekelt a kapuban, az első félidőben 6, a második félidőben 10 védést mutatott be, végül 36%-os teljesítménnyel fejezte be az összecsapást.

A döntőben Németország lesz az ellenfél 18 órától, a mérkőzést a Sport Tv élőben közvetíti.

A németek a szerbek ellen játszottak, a félidőben 17-15-re vezettek, a végeredmény 40-30 lett.

A magyar válogatott számára a torna legnehezebb meccse jön. A házigazda német válogatott is hibátlan eddig, mindkét válogatott megnyerte mind a hét mérkőzését. Remélhetőleg az izgalmas mérkőzés végén a magyar csapat örülhet.

Írta: Damsits Bence és Damsits Dávid

Kategóriák
Kézilabda

A magyar válogatott parádésan kezdte és zárta a mérkőzést, ezzel elődöntőbe jutott

Magyarország-Horvátország

A kapuban Palasics Kristóf kezdett, aki az első 5 percben nem kapott gólt. Mindkét oldalon sok hiba volt a meccs elején, szerencsére a magyarok kevesebbet hibáztak, így 10 perc utána 6-3-ra vezettünk. Az irányító Sztraka Dániel nagyon jól játszott, remekül alakított ki helyzeteket magának (3 gólt lőtt 10 perc alatt)  és csapattársainak is.

Helyette Fazekas Gergő érkezett, aki ott folytatta, ahol Sztraka Dániel abbahagyta. A 20.percben 11-6 volt az állás, Fazekas 2 gólt lőtt és 2 gólpasszt adott bő 6 perc alatt. Ónodi-Jánoskúti Máté góljával 13-8-ra vezettünk, ezután sajnos lassabb, pontatlanabb lett a csapat támadójátéka. A horvátok többször is labdát szereztek és lerohanásból lőtt gólokkal zárkóztak fel, illetve a beállójuk már négy gólnál tartott az első játékrész végén. A félidőben 13-13 volt az állás. Sajnos se szélről, se balátlövő pozícióból nem sikerült jó százalékkal értékesíteni a helyzeteket az első játékrészben.

A második félidő első 20 percében egyik csapat sem vezetett egynél több góllal, ezalatt Palasics Kristóf ötször védett. Szoros, izgalmas hajrára volt kilátás. Az utolsó 10 perc kezdetén 21-21-nél időt kért a horvát edző. Ezután az átlövőink hátukra vették a csapatot, Ónodi-Jánoskúti Máté 3, Ludmán Marcell 2 gólt szerzett,  több lövés is 9-10 méterről érkezett, de olyan pontosak és erősek voltak, hogy esélye se volt az ellenfél kapusának.

Az 59.perc kezdetén 26-22 volt az eredmény, ekkor már nagyon közel volt az elődöntőbe jutás. Palasics Kristóf 11. védése (32%-os teljesítmény) végképp eldöntött minden kérdést,  ezzel a magyar válogatott 18 év után újra bejutott az elődöntőbe.

A meccs embere Ónodi-Jánoskuti Máté lett, aki kiválóan játszott, 6 lövésből 5 gólt szerzett. Érdemes még megemlíteni Papp Tamást, aki 5 lövésből 4 gólt lőtt, Ilic Zoran 3 lövésből 3 góllal zárta a mérkőzést, míg Palasics Kristóf 32%-os teljesítmény nyújtott. A két irányítónk (Sztraka és Fazekas) összesen 5 lövésből 5 gólt szerzett. A mérkőzésen 11 játékosunk talált be.

Az elődöntőket szombaton rendezik. A magyar válogatott ellenfele Izland lesz, a mérkőzés 15:30-kor kezdődik. A másik ágon a házigazda németek a szerbek ellen játszanak 18 órától. A Sport TV élőben közvetíti mindkét meccset. Hajrá Magyarok!

Írta: Damsits Bence és Damsits Dávid

Kategóriák
Kézilabda

A magyar játékosok eddigi teljesítménye

Forrás: IHF

Statisztikák a negyeddöntő előtt

Magyar játékok góllövőlistája akciógólokat számítva: 

Ilic Zoran 16 gól

Imre Bence 15 gól (ezenkívül 14 gól hétméteresből, összesen 29)

Lukács Péter 14 gól (2 gól büntetőből, összesen 16)

Fazekas Gergő, Papp Tamás 13-13 gól

Sisa Erhard 12 gól

Sztraka Dániel 9 gól

Ónodi-Jánoskúti Máté, Karai Miklós, Pergel Andrej 8-8 gól

Ludmán Marcell, Krakovszki Zsolt 5-5 gól

Krakovszki Bence 2 (büntetőből 5, összesen 7)

Palasics Kristóf 1 gól

A benevezett mezőnyjátékosok közül Temesvári Gábor csak védekezik, Tárnoki Márkó nem lépett pályára.

Az öt legtöbb akciógólt szerző játékos közül négy játékos is idén nemzetközi kupában játszott. Papp Tamás pedig a bajnoki 8.helyzet NEKA legeredményesebb játékosa volt. 

Imre Bence összesen 29 gólt lőtt, ezzel az összesített góllövőlistában is előkelő helyen áll.

Gól/lövés

Karai Miklós 8/8 (100%), a középdöntő két meccsén nem talált be

Palasics Kristóf 1/1 (100%)

Imre Bence 29/34 (85%) büntető:14/15 (93%) akció: 15/19 (79%)

Lukács 16/19 (84%) büntető 2/2 (100%), akció 14/17 (82%)

Fazekas 13/16 (81%)

Papp Tamás 13/16 (81%)

Krakovszki Bence 7/9 (78%), büntető:5/5 (100%), akció:2/4 (50%)

Sisa Erhard 12/17 (70%) 

Ónodi 8/14 (57%)

Sztraka Dániel 9/16 (56%)

Ludman 5/9 (55%)

Ilic Zoran 16/29 (55%)

Krakovszki Zsolt 5/10 (50%)

Pergel Andrej 8/20 (40%)

1-2 érdekesebb megjegyzés

Érdemes megemlíteni, hogy Krakovszki Bence sérülése óta Sisa Erhard (2,5 mérkőzés) 12 lövésből 9 gólt lőtt.

Fazekas Gergő irányítóként nemcsak helyzeteket alakít ki csapattársainak, hanem gólokat lő és emberelőnyöket harcol ki. 

VB kezdetén úgy tűnt, hogy két hármas védője van a válogatottnak, Temesvári Gábor és a beálló Karai Miklós, így amikor Papp Tamás volt a pályán, akkor 5-1-es védekezést alkalmaztunk, ez sokszor jól működött. Érdemes megemlíteni, hogy Ludmán Marcell a középdöntő két meccsén több lehetőséget kapott és nagyon jól védekezett, így már ő is bevethető hármas védőként.

Dánok ellen a beállósaink 8 lövésből 8 gólt szereztek, a két középdöntős meccsen összesen 3 gólt szereztünk beálló pozícióból. Vagyis még van tartalék a csapat támadójátékában.

Kapusaink teljesítménye

A magyar kapusok jó teljesítményt nyújtanak, Mikler Krisztiánnak 72 lövésből 24 védése van (33%), míg Palasics Kristóf 100 lövésből 30-at védett (30%).

Forrás: Az mksz.hu meccsenkénti statisztikáit összesítettük.

Az IHF oldalán is találhatóak statisztikák, ezek közül érdemes megemlíteni, hogy Imre Bence 29 lőtt góljával a 27. a rangsorban, de sok csapat már hat meccset játszott, mivel szerdán rendeztek 12 meccset (a negyeddöntőben szereplő csapatokon kívül minden csapat pályára lépett).

A legjobb lövőszázalékkal teljesítő játékosok listáján Imre Bence 10.helyen található meg 85,2%, Fazekas Gergő és Papp Tamás holtversenyben 22. helyen áll 81,2%, Lukács Péter pedig 28. helyen állt (az mksz.hu szerint 19 lövése volt, az IHF szerint 20).

Karai Miklós azért nem található meg a listában, mivel azokat a játékosokat vették csak figyelembe, akiknek legalább 12 lövése volt.

Imre Bence 93,3% (14/15) hatékonysággal lövi a büntetőket ezzel a rangsorban 7., míg gyorsindulásból 5 lövésből 5 gólt lőtt, így holtversenyben vezeti a listát.

Karai Miklós első helyen áll a ziccer lövések (6m) statisztikájában, illetve négy büntetőt harcolt ki, ezzel 27. helyen áll.

A negyeddöntőben 18:30-kor játszik a magyar válogatott a horvátok ellen. A mérkőzést a Sport TV közvetíti.

Írta: Damsits Bence és Damsits Dávid

Kategóriák
Kézilabda

Szoros mérkőzésen, parádés végjáték után nyert válogatottunk, az utolsó négy gólt a magyarok szerezték

Forrás: IHF

Magyarország-Svédország

A kapuban a VB során először Mikler Krisztián kezdett, az ő hétméteres védésével indult a mérkőzés. A svédek jobbak voltak a mérkőzés elején, tiszta helyzeteket alakítottak ki. Támadásban nem sikerült előnyöket szerezni igazán, így elég hamar cserélt az edző, Sótonyi László. A 10. percben 3-5 volt az állás, ekkor Ludmán Marcell lépett pályára, aki átlövés góllal kezdett, majd Ilic is lőtt egy távoli bombagólt. Nem sokkal később egy eladott labda után lerohanásból volt eredményes az ellenfél balátlövője. Ezzel a 17. percben 5-8 volt az állás és időt kért Sótonyi mester. Ekkor érkezett a pályára többek között Fazekas Gergő, Ónodi-Jánoskúti Máté és Imre Bence. A félidő hátralevő részében ők nagyon jól teljesítettek, feljavult a válogatott támadójátéka, illetve védekezésben is sikerült szintet lépni. Gergő jól szállt be a meccsbe, helyzetet alakított ki Máténak, aki szép gólt lőtt. Ezután előbbi emberelőnyt harcolt ki, amely alatt kettő gólt is szerzett Gergő, a másodikat Mikler védése után üres kapura.

Emberhátrányban Imre Bence szélről középre futott a védők mögött, Pergel pedig észrevette és szép passzt adott, a gyönyörű akció vége gól lett. Imre Bence újabb gólt szerzett, ekkor szereztük meg először a vezetést a mérkőzésen, az állás 13-12 volt. Pergel az utolsó másodpercekben szerzett egy szép gólt, így a félidőben hárommal vezettünk (16-13). Az első félidőben Imre Bence 3, Fazekas Gergő 4 akciógólt lőtt.

A második félidőben Ludmán gólja után már négy gól volt az előny, ezután kettős emberhátrányba kerültünk, amelyet hárommal nyert meg az ellenfél.

Néhány perccel később Imre Bence értékesítette a kiharcolt hétméterest (20-17).A 45. percben 20-20 volt az állás. Lukács Péter pár percet a balszélen játszott, hogy addig Sisa Erhard pihenjen. Amint újra balátlövő pozícióban kapott szerepet, rögtön betört és gólt szerzett. Az 55.percben Imre Bence büntető góljával 25-24-re vezettünk, de ezután két gólt lőtt az ellenfél, amellyel megszerezte a vezetést először a második félidőben, ekkor három perc volt hátra.

Támadásban 7 a 6 ellen játszottunk két beállóval, Fazekas Gergő átlövés góljával egyenlítettünk.

A svédeknek ekkor már sietnie kellett, mivel csak a két gólos győzelem jelentett nekik biztos továbbjutást, de nem sikerült gyorsan befejezniük az akciót, ráadásul kaput se talált a lövésük. Az ellenfél egész pályás letámadással próbálta hibára késztetni a magyar válogatottat. Korábbi cikkünkben már említettük, hogy az argentinok ezt már alkalmazták ellenünk és akkor leírtuk, hogy később jól jöhet az, hogy ezt már gyakoroltuk. Fazekas jó passzával sikerült átjátszani őket, így a svédek kénytelenek voltak hagyni az egész meccsen jól játszó Imre Bencét lőni, aki ezt ki is használta, ezzel 27-26-ra vezettünk. Ezután védett kétszer Mikler Krisztián, Papp Tamás és Sisa Erhard még 1-1 alkalommal betalált, így 29-26-ra nyertünk. A mérkőzés legjobbjának a 11 gólt szerző Imre Bencét választották. Fazekas Gergő 5 gólt lőtt, 5 játékos is 2-2 gólt szerzett. Mikler Krisztián 12 védéssel zárt (33%). Ezzel csoportelsők lettünk, a horvátok ellen játszunk csütörtökön a negyeddöntőben.

A csoportunkból 2.helyen Dánia jutott tovább, könnyedén nyertek Bahrein ellen. Az ő ellenfelük a német válogatott lesz.

Írta: Damsits Bence és Damsits Dávid 

Kategóriák
Kézilabda

Győzelemmel kezdte a magyar U21-es válogatott a középdöntős mérkőzéseket a “meglepetés csapat” ellen

Újra a csapatjáték dominált, 21 akciógólunkat kilenc különböző játékos szerezte. Forrás: mksz.hu

Magyarország-Bahrein

Az előző cikkben megemlítettük, hogy a dánok elleni meccs első félidejében megsérült Krakovszki Bence. Sajnos cserélni kellett a keretben, a helyére Tárnoki Márkó került be, aki szintén a NEKA játékosa. 

A dán meccs kezdőcsapatához képest öt csere történt, csak a kapus Palasics Kristóf és a jobbátlövő Ilic Zoran volt újra a pályán a meccs kezdetén. A balszélen Sisa Erhard kezdett, ez nem meglepetés, mivel poszttársa megsérült. Balátlövő pozícióban Pergel Andrej, irányítóban Fazekas Gergő, beállóban Karai Miklós, jobbszélen pedig Krakovszki Zsolt volt fent a pályán az első támadásnál. A meccs elején sok hibával kezdett a magyar csapat. Az első 15 percben csak büntetőből és üres kapura sikerült gólt szerezni, pedig voltak jó helyzetek. Krakovszki Zsolt kettő, Pergel három lövést hagyott ki, azután az előbbi helyett Imre Bence, utóbbi helyett Lukács lépett pályára. A négy büntetőből hármat Imre Bence, egyet Lukács Péter értékesített.

Ekkorra már mindkét csapatnak volt 3-3 kiállítása, ráadásul Temesvári Gábort már kétszer büntették. Fazekas Gergő lőtte az első gólt felállt védelem ellen, az ellenfél lövés közben szabálytalankodott vele szemben, Gergő már másodszor harcolt ki emberelőnyt. Sisa Erhard helyére Lukács Péter érkezett “vészmegoldásként”, mivel ő inkább balátlövő és irányító pozícióban szokott játszani.

Ónodi-Jánoskúti Máté és Sztraka Dániel is pályára lépett a 20. perc környéken. Ekkor 9-9 volt az állás. A védelemben Temesvári Gábort Ludmán Marcel váltotta, aki hamar meg is lőtte első gólját a meccsen.

Nem sokkal később az ellenfél játékosa, Rabia Mohamed megkapta harmadik kiállítását, amely piros lapot eredményezett. A 25. percben 12-12 volt az állás, ezután már csak a magyar csapat szerzett két gólt, a másodikat az utolsó pillanatban Lukács lőtte nagyon nehéz szögből. A kapusok közül Palasics hét, Mikler négy lövésből védés nélkül zárta az első félidőt. A félidőben 14-12 volt az állás. Az irányító Sztraka Dániel nagyon jól szállt be, lőtt két gólt, illetve szép helyzeteket dolgozott ki a csapattársainak.

A második félidőben négy perc alatt 2-2 gólt szereztek a csapatok. Palasics Kristóf a 33. percben mutatta be első védését, amelyet még három követett öt perc alatt. A 41.perc elején már 18-14 volt az állás, ezután három és öt gól között váltakozott az előnyünk.

Az 56. perc kezdetén az ellenfél egész pályás letámadással próbálkozott, de Ónodi-Jánoskúti Máté góllal fejezte be az akciót, amellyel végre hat gólra sikerült növelni az előnyt, az állás 25-19 volt. A 60. percben Palasics Kristóf védett, majd Papp Tamás lőtt gólt, így 27-21-re nyertünk. Ennél nagyobb különbség nem is volt a meccs folyamán.

Imre Bence 5 büntetőből 5 gólt lőtt, akcióból pedig 4 lövésből 4 gólt szerzett. A balszélső Sisa Erhard 5 lövésből 4 góllal zárt. Palasics Kristóf a második félidőben 15 lövésből 6 lövést védett (40%-os teljesítmény a 2. félidőben). A mérkőzés legjobbjának őt választották, de ő utána odament Imre Bencéhez és neki adta a díjat. A Sport TV-ben a jobbszélső elmondta, hogy nagyon köszöni a csapatkapitánynak, de szerinte ez az egész csapaté.

Érdemes kiemelni az eddig kevesebb lehetőséget kapó Ludmán Marcellt, aki remekül játszott. Karai Miklóssal együtt sikeresen védekezett középen. A Sport TV-ben Sótonyi László edző úgy fogalmazott, hogy ma is “nyert egy embert”. Hozzátette, hogy Ludmán a barátságos meccseken még bizonytalanul mozgott a védekezésben. Ezzel a győzelemmel nagyon közel került a magyar válogatott a továbbjutáshoz, ez biztossá válik, ha a svédek pontot szereznek a dánok ellen.

Svédország-Dánia

A csoport másik mérkőzésén a svéd válogatott jól kezdett, már 8-4-re is vezettek, a félidőben 15-14-re volt az állás. A második félidőben a dánok fordítottak, végül 29-26-ra győztek. Ez az eredmény azt jelenti, hogy még nem biztos a magyar válogatott továbbjutása.

Lehetséges forgatókönyvek

A teljesség igénye miatt leírjuk a lehetséges forgatókönyveket. Szerintem ma délután is győz a magyar válogatott és erre nem lesz szükség, de akár három gólos vereség esetén is végezhetünk a csoport élén, ha este Dánia legyőzi Bahreint. 

Ha pontot szerzünk a svédek ellen, akkor a Dánia-Bahrein meccs eredményétől függetlenül csoportelsők vagyunk. Ha vereséget szenvedünk és Bahrein meglepetésre pontot szerez a dánok ellen, akkor második helyen jutunk tovább.

Ha a svédek és a dánok nyernek, akkor már bonyolultabb a helyzet. Ez esetben hármas körbeverés alakul ki, ahol a magyaroknak, a dánoknak és a svédeknek is 2-2 pontja lenne, mivel a Bahrein elleni eredmény ilyenkor nem számít. 

A sorrend meghatározásának szabályai. Forrás: https://en.m.wikipedia.org/wiki/2023_Men%27s_Junior_World_Handball_Championship

Jelenleg nekünk +5, a svédeknek -3, a dánoknak -2 a gólaránya. Utóbbi csapatnak ez a végleges gólaránya, így ők első helyen már nem végezhetnek. Ha a magyar válogatott legfeljebb három góllal kap ki, akkor csoportelső, mivel nekünk pozitív, a svédeknek legfeljebb 0 a gólarányuk. Ha négy gólos vereséget szenvednénk, akkor plusz egy lenne mindkét válogatottnak az összgólkülönbsége, amely esetén az egymás elleni eredmény számítana, vagyis a svédek lennének az elsők. 4-7 gólos vereség esetén a csoport második helyén végeznénk. Hét gólos vereség esetén is, mivel akkor nekünk és a dánoknak is -2 lenne a gólaránya, de a magyarok legyőzték a dánokat.

Kiesünk, ha minimum nyolc góllal kapunk ki.

A Magyarország-Svédország mérkőzés 16:30-kor, s Dánia-Bahrein meccs pedig 18:45-kor kezdődik. Mindkét mérkőzést élőben közvetíti a Sport TV.

Írta: Damsits Bence és Damsits Dávid