Kategóriák
Kézilabda

A magyar válogatott parádésan kezdte és zárta a mérkőzést, ezzel elődöntőbe jutott

Magyarország-Horvátország

A kapuban Palasics Kristóf kezdett, aki az első 5 percben nem kapott gólt. Mindkét oldalon sok hiba volt a meccs elején, szerencsére a magyarok kevesebbet hibáztak, így 10 perc utána 6-3-ra vezettünk. Az irányító Sztraka Dániel nagyon jól játszott, remekül alakított ki helyzeteket magának (3 gólt lőtt 10 perc alatt)  és csapattársainak is.

Helyette Fazekas Gergő érkezett, aki ott folytatta, ahol Sztraka Dániel abbahagyta. A 20.percben 11-6 volt az állás, Fazekas 2 gólt lőtt és 2 gólpasszt adott bő 6 perc alatt. Ónodi-Jánoskúti Máté góljával 13-8-ra vezettünk, ezután sajnos lassabb, pontatlanabb lett a csapat támadójátéka. A horvátok többször is labdát szereztek és lerohanásból lőtt gólokkal zárkóztak fel, illetve a beállójuk már négy gólnál tartott az első játékrész végén. A félidőben 13-13 volt az állás. Sajnos se szélről, se balátlövő pozícióból nem sikerült jó százalékkal értékesíteni a helyzeteket az első játékrészben.

A második félidő első 20 percében egyik csapat sem vezetett egynél több góllal, ezalatt Palasics Kristóf ötször védett. Szoros, izgalmas hajrára volt kilátás. Az utolsó 10 perc kezdetén 21-21-nél időt kért a horvát edző. Ezután az átlövőink hátukra vették a csapatot, Ónodi-Jánoskúti Máté 3, Ludmán Marcell 2 gólt szerzett,  több lövés is 9-10 méterről érkezett, de olyan pontosak és erősek voltak, hogy esélye se volt az ellenfél kapusának.

Az 59.perc kezdetén 26-22 volt az eredmény, ekkor már nagyon közel volt az elődöntőbe jutás. Palasics Kristóf 11. védése (32%-os teljesítmény) végképp eldöntött minden kérdést,  ezzel a magyar válogatott 18 év után újra bejutott az elődöntőbe.

A meccs embere Ónodi-Jánoskuti Máté lett, aki kiválóan játszott, 6 lövésből 5 gólt szerzett. Érdemes még megemlíteni Papp Tamást, aki 5 lövésből 4 gólt lőtt, Ilic Zoran 3 lövésből 3 góllal zárta a mérkőzést, míg Palasics Kristóf 32%-os teljesítmény nyújtott. A két irányítónk (Sztraka és Fazekas) összesen 5 lövésből 5 gólt szerzett. A mérkőzésen 11 játékosunk talált be.

Az elődöntőket szombaton rendezik. A magyar válogatott ellenfele Izland lesz, a mérkőzés 15:30-kor kezdődik. A másik ágon a házigazda németek a szerbek ellen játszanak 18 órától. A Sport TV élőben közvetíti mindkét meccset. Hajrá Magyarok!

Írta: Damsits Bence és Damsits Dávid

Kategóriák
Kézilabda

A magyar játékosok eddigi teljesítménye

Forrás: IHF

Statisztikák a negyeddöntő előtt

Magyar játékok góllövőlistája akciógólokat számítva: 

Ilic Zoran 16 gól

Imre Bence 15 gól (ezenkívül 14 gól hétméteresből, összesen 29)

Lukács Péter 14 gól (2 gól büntetőből, összesen 16)

Fazekas Gergő, Papp Tamás 13-13 gól

Sisa Erhard 12 gól

Sztraka Dániel 9 gól

Ónodi-Jánoskúti Máté, Karai Miklós, Pergel Andrej 8-8 gól

Ludmán Marcell, Krakovszki Zsolt 5-5 gól

Krakovszki Bence 2 (büntetőből 5, összesen 7)

Palasics Kristóf 1 gól

A benevezett mezőnyjátékosok közül Temesvári Gábor csak védekezik, Tárnoki Márkó nem lépett pályára.

Az öt legtöbb akciógólt szerző játékos közül négy játékos is idén nemzetközi kupában játszott. Papp Tamás pedig a bajnoki 8.helyzet NEKA legeredményesebb játékosa volt. 

Imre Bence összesen 29 gólt lőtt, ezzel az összesített góllövőlistában is előkelő helyen áll.

Gól/lövés

Karai Miklós 8/8 (100%), a középdöntő két meccsén nem talált be

Palasics Kristóf 1/1 (100%)

Imre Bence 29/34 (85%) büntető:14/15 (93%) akció: 15/19 (79%)

Lukács 16/19 (84%) büntető 2/2 (100%), akció 14/17 (82%)

Fazekas 13/16 (81%)

Papp Tamás 13/16 (81%)

Krakovszki Bence 7/9 (78%), büntető:5/5 (100%), akció:2/4 (50%)

Sisa Erhard 12/17 (70%) 

Ónodi 8/14 (57%)

Sztraka Dániel 9/16 (56%)

Ludman 5/9 (55%)

Ilic Zoran 16/29 (55%)

Krakovszki Zsolt 5/10 (50%)

Pergel Andrej 8/20 (40%)

1-2 érdekesebb megjegyzés

Érdemes megemlíteni, hogy Krakovszki Bence sérülése óta Sisa Erhard (2,5 mérkőzés) 12 lövésből 9 gólt lőtt.

Fazekas Gergő irányítóként nemcsak helyzeteket alakít ki csapattársainak, hanem gólokat lő és emberelőnyöket harcol ki. 

VB kezdetén úgy tűnt, hogy két hármas védője van a válogatottnak, Temesvári Gábor és a beálló Karai Miklós, így amikor Papp Tamás volt a pályán, akkor 5-1-es védekezést alkalmaztunk, ez sokszor jól működött. Érdemes megemlíteni, hogy Ludmán Marcell a középdöntő két meccsén több lehetőséget kapott és nagyon jól védekezett, így már ő is bevethető hármas védőként.

Dánok ellen a beállósaink 8 lövésből 8 gólt szereztek, a két középdöntős meccsen összesen 3 gólt szereztünk beálló pozícióból. Vagyis még van tartalék a csapat támadójátékában.

Kapusaink teljesítménye

A magyar kapusok jó teljesítményt nyújtanak, Mikler Krisztiánnak 72 lövésből 24 védése van (33%), míg Palasics Kristóf 100 lövésből 30-at védett (30%).

Forrás: Az mksz.hu meccsenkénti statisztikáit összesítettük.

Az IHF oldalán is találhatóak statisztikák, ezek közül érdemes megemlíteni, hogy Imre Bence 29 lőtt góljával a 27. a rangsorban, de sok csapat már hat meccset játszott, mivel szerdán rendeztek 12 meccset (a negyeddöntőben szereplő csapatokon kívül minden csapat pályára lépett).

A legjobb lövőszázalékkal teljesítő játékosok listáján Imre Bence 10.helyen található meg 85,2%, Fazekas Gergő és Papp Tamás holtversenyben 22. helyen áll 81,2%, Lukács Péter pedig 28. helyen állt (az mksz.hu szerint 19 lövése volt, az IHF szerint 20).

Karai Miklós azért nem található meg a listában, mivel azokat a játékosokat vették csak figyelembe, akiknek legalább 12 lövése volt.

Imre Bence 93,3% (14/15) hatékonysággal lövi a büntetőket ezzel a rangsorban 7., míg gyorsindulásból 5 lövésből 5 gólt lőtt, így holtversenyben vezeti a listát.

Karai Miklós első helyen áll a ziccer lövések (6m) statisztikájában, illetve négy büntetőt harcolt ki, ezzel 27. helyen áll.

A negyeddöntőben 18:30-kor játszik a magyar válogatott a horvátok ellen. A mérkőzést a Sport TV közvetíti.

Írta: Damsits Bence és Damsits Dávid

Kategóriák
Kézilabda

Szoros mérkőzésen, parádés végjáték után nyert válogatottunk, az utolsó négy gólt a magyarok szerezték

Forrás: IHF

Magyarország-Svédország

A kapuban a VB során először Mikler Krisztián kezdett, az ő hétméteres védésével indult a mérkőzés. A svédek jobbak voltak a mérkőzés elején, tiszta helyzeteket alakítottak ki. Támadásban nem sikerült előnyöket szerezni igazán, így elég hamar cserélt az edző, Sótonyi László. A 10. percben 3-5 volt az állás, ekkor Ludmán Marcell lépett pályára, aki átlövés góllal kezdett, majd Ilic is lőtt egy távoli bombagólt. Nem sokkal később egy eladott labda után lerohanásból volt eredményes az ellenfél balátlövője. Ezzel a 17. percben 5-8 volt az állás és időt kért Sótonyi mester. Ekkor érkezett a pályára többek között Fazekas Gergő, Ónodi-Jánoskúti Máté és Imre Bence. A félidő hátralevő részében ők nagyon jól teljesítettek, feljavult a válogatott támadójátéka, illetve védekezésben is sikerült szintet lépni. Gergő jól szállt be a meccsbe, helyzetet alakított ki Máténak, aki szép gólt lőtt. Ezután előbbi emberelőnyt harcolt ki, amely alatt kettő gólt is szerzett Gergő, a másodikat Mikler védése után üres kapura.

Emberhátrányban Imre Bence szélről középre futott a védők mögött, Pergel pedig észrevette és szép passzt adott, a gyönyörű akció vége gól lett. Imre Bence újabb gólt szerzett, ekkor szereztük meg először a vezetést a mérkőzésen, az állás 13-12 volt. Pergel az utolsó másodpercekben szerzett egy szép gólt, így a félidőben hárommal vezettünk (16-13). Az első félidőben Imre Bence 3, Fazekas Gergő 4 akciógólt lőtt.

A második félidőben Ludmán gólja után már négy gól volt az előny, ezután kettős emberhátrányba kerültünk, amelyet hárommal nyert meg az ellenfél.

Néhány perccel később Imre Bence értékesítette a kiharcolt hétméterest (20-17).A 45. percben 20-20 volt az állás. Lukács Péter pár percet a balszélen játszott, hogy addig Sisa Erhard pihenjen. Amint újra balátlövő pozícióban kapott szerepet, rögtön betört és gólt szerzett. Az 55.percben Imre Bence büntető góljával 25-24-re vezettünk, de ezután két gólt lőtt az ellenfél, amellyel megszerezte a vezetést először a második félidőben, ekkor három perc volt hátra.

Támadásban 7 a 6 ellen játszottunk két beállóval, Fazekas Gergő átlövés góljával egyenlítettünk.

A svédeknek ekkor már sietnie kellett, mivel csak a két gólos győzelem jelentett nekik biztos továbbjutást, de nem sikerült gyorsan befejezniük az akciót, ráadásul kaput se talált a lövésük. Az ellenfél egész pályás letámadással próbálta hibára késztetni a magyar válogatottat. Korábbi cikkünkben már említettük, hogy az argentinok ezt már alkalmazták ellenünk és akkor leírtuk, hogy később jól jöhet az, hogy ezt már gyakoroltuk. Fazekas jó passzával sikerült átjátszani őket, így a svédek kénytelenek voltak hagyni az egész meccsen jól játszó Imre Bencét lőni, aki ezt ki is használta, ezzel 27-26-ra vezettünk. Ezután védett kétszer Mikler Krisztián, Papp Tamás és Sisa Erhard még 1-1 alkalommal betalált, így 29-26-ra nyertünk. A mérkőzés legjobbjának a 11 gólt szerző Imre Bencét választották. Fazekas Gergő 5 gólt lőtt, 5 játékos is 2-2 gólt szerzett. Mikler Krisztián 12 védéssel zárt (33%). Ezzel csoportelsők lettünk, a horvátok ellen játszunk csütörtökön a negyeddöntőben.

A csoportunkból 2.helyen Dánia jutott tovább, könnyedén nyertek Bahrein ellen. Az ő ellenfelük a német válogatott lesz.

Írta: Damsits Bence és Damsits Dávid 

Kategóriák
Kézilabda

Győzelemmel kezdte a magyar U21-es válogatott a középdöntős mérkőzéseket a “meglepetés csapat” ellen

Újra a csapatjáték dominált, 21 akciógólunkat kilenc különböző játékos szerezte. Forrás: mksz.hu

Magyarország-Bahrein

Az előző cikkben megemlítettük, hogy a dánok elleni meccs első félidejében megsérült Krakovszki Bence. Sajnos cserélni kellett a keretben, a helyére Tárnoki Márkó került be, aki szintén a NEKA játékosa. 

A dán meccs kezdőcsapatához képest öt csere történt, csak a kapus Palasics Kristóf és a jobbátlövő Ilic Zoran volt újra a pályán a meccs kezdetén. A balszélen Sisa Erhard kezdett, ez nem meglepetés, mivel poszttársa megsérült. Balátlövő pozícióban Pergel Andrej, irányítóban Fazekas Gergő, beállóban Karai Miklós, jobbszélen pedig Krakovszki Zsolt volt fent a pályán az első támadásnál. A meccs elején sok hibával kezdett a magyar csapat. Az első 15 percben csak büntetőből és üres kapura sikerült gólt szerezni, pedig voltak jó helyzetek. Krakovszki Zsolt kettő, Pergel három lövést hagyott ki, azután az előbbi helyett Imre Bence, utóbbi helyett Lukács lépett pályára. A négy büntetőből hármat Imre Bence, egyet Lukács Péter értékesített.

Ekkorra már mindkét csapatnak volt 3-3 kiállítása, ráadásul Temesvári Gábort már kétszer büntették. Fazekas Gergő lőtte az első gólt felállt védelem ellen, az ellenfél lövés közben szabálytalankodott vele szemben, Gergő már másodszor harcolt ki emberelőnyt. Sisa Erhard helyére Lukács Péter érkezett “vészmegoldásként”, mivel ő inkább balátlövő és irányító pozícióban szokott játszani.

Ónodi-Jánoskúti Máté és Sztraka Dániel is pályára lépett a 20. perc környéken. Ekkor 9-9 volt az állás. A védelemben Temesvári Gábort Ludmán Marcel váltotta, aki hamar meg is lőtte első gólját a meccsen.

Nem sokkal később az ellenfél játékosa, Rabia Mohamed megkapta harmadik kiállítását, amely piros lapot eredményezett. A 25. percben 12-12 volt az állás, ezután már csak a magyar csapat szerzett két gólt, a másodikat az utolsó pillanatban Lukács lőtte nagyon nehéz szögből. A kapusok közül Palasics hét, Mikler négy lövésből védés nélkül zárta az első félidőt. A félidőben 14-12 volt az állás. Az irányító Sztraka Dániel nagyon jól szállt be, lőtt két gólt, illetve szép helyzeteket dolgozott ki a csapattársainak.

A második félidőben négy perc alatt 2-2 gólt szereztek a csapatok. Palasics Kristóf a 33. percben mutatta be első védését, amelyet még három követett öt perc alatt. A 41.perc elején már 18-14 volt az állás, ezután három és öt gól között váltakozott az előnyünk.

Az 56. perc kezdetén az ellenfél egész pályás letámadással próbálkozott, de Ónodi-Jánoskúti Máté góllal fejezte be az akciót, amellyel végre hat gólra sikerült növelni az előnyt, az állás 25-19 volt. A 60. percben Palasics Kristóf védett, majd Papp Tamás lőtt gólt, így 27-21-re nyertünk. Ennél nagyobb különbség nem is volt a meccs folyamán.

Imre Bence 5 büntetőből 5 gólt lőtt, akcióból pedig 4 lövésből 4 gólt szerzett. A balszélső Sisa Erhard 5 lövésből 4 góllal zárt. Palasics Kristóf a második félidőben 15 lövésből 6 lövést védett (40%-os teljesítmény a 2. félidőben). A mérkőzés legjobbjának őt választották, de ő utána odament Imre Bencéhez és neki adta a díjat. A Sport TV-ben a jobbszélső elmondta, hogy nagyon köszöni a csapatkapitánynak, de szerinte ez az egész csapaté.

Érdemes kiemelni az eddig kevesebb lehetőséget kapó Ludmán Marcellt, aki remekül játszott. Karai Miklóssal együtt sikeresen védekezett középen. A Sport TV-ben Sótonyi László edző úgy fogalmazott, hogy ma is “nyert egy embert”. Hozzátette, hogy Ludmán a barátságos meccseken még bizonytalanul mozgott a védekezésben. Ezzel a győzelemmel nagyon közel került a magyar válogatott a továbbjutáshoz, ez biztossá válik, ha a svédek pontot szereznek a dánok ellen.

Svédország-Dánia

A csoport másik mérkőzésén a svéd válogatott jól kezdett, már 8-4-re is vezettek, a félidőben 15-14-re volt az állás. A második félidőben a dánok fordítottak, végül 29-26-ra győztek. Ez az eredmény azt jelenti, hogy még nem biztos a magyar válogatott továbbjutása.

Lehetséges forgatókönyvek

A teljesség igénye miatt leírjuk a lehetséges forgatókönyveket. Szerintem ma délután is győz a magyar válogatott és erre nem lesz szükség, de akár három gólos vereség esetén is végezhetünk a csoport élén, ha este Dánia legyőzi Bahreint. 

Ha pontot szerzünk a svédek ellen, akkor a Dánia-Bahrein meccs eredményétől függetlenül csoportelsők vagyunk. Ha vereséget szenvedünk és Bahrein meglepetésre pontot szerez a dánok ellen, akkor második helyen jutunk tovább.

Ha a svédek és a dánok nyernek, akkor már bonyolultabb a helyzet. Ez esetben hármas körbeverés alakul ki, ahol a magyaroknak, a dánoknak és a svédeknek is 2-2 pontja lenne, mivel a Bahrein elleni eredmény ilyenkor nem számít. 

A sorrend meghatározásának szabályai. Forrás: https://en.m.wikipedia.org/wiki/2023_Men%27s_Junior_World_Handball_Championship

Jelenleg nekünk +5, a svédeknek -3, a dánoknak -2 a gólaránya. Utóbbi csapatnak ez a végleges gólaránya, így ők első helyen már nem végezhetnek. Ha a magyar válogatott legfeljebb három góllal kap ki, akkor csoportelső, mivel nekünk pozitív, a svédeknek legfeljebb 0 a gólarányuk. Ha négy gólos vereséget szenvednénk, akkor plusz egy lenne mindkét válogatottnak az összgólkülönbsége, amely esetén az egymás elleni eredmény számítana, vagyis a svédek lennének az elsők. 4-7 gólos vereség esetén a csoport második helyén végeznénk. Hét gólos vereség esetén is, mivel akkor nekünk és a dánoknak is -2 lenne a gólaránya, de a magyarok legyőzték a dánokat.

Kiesünk, ha minimum nyolc góllal kapunk ki.

A Magyarország-Svédország mérkőzés 16:30-kor, s Dánia-Bahrein meccs pedig 18:45-kor kezdődik. Mindkét mérkőzést élőben közvetíti a Sport TV.

Írta: Damsits Bence és Damsits Dávid

Kategóriák
Kézilabda

Férfi kézilabda U21-es világbajnokság

A világbajnokságról

Nyáron az utánpótlás tornáké a főszerep, hiszen a felnőtt világversenyeket télen rendezik az olimpia kivételével. Kedden elkezdődött a 2023-as férfi kézilabda U21-es VB, amelyen több nemzetközi tapasztalattal rendelkező magyar kézilabdázó is a keret tagja. Hat olyan játékos van a magyar válogatott keretében, aki idén pályára lépett nemzetközi kupameccsen. A csoportkörben pályára lépő 16 játékos közül 12 játékos a magyar felnőtt bajnokságban játszott az idei évben, Fazekas Gergő pedig Lengyelországban légióskodik. 

Az U21-es VB-n 32 csapat vesz részt. A helyszín Görögország és Németország. Nyolc csoport van, minden csoportból az első két csapat jut tovább, így alakul ki a középdöntő mezőnye.

A magyarok az E csoportban szerepelnek és Görögországban játszák meccseiket a középdöntő végéig. 

A magyar keret

A kapusok közül érdemes megemlíteni az idén a NEKA csapatában védő Palasics Kristófot, ő jövőre külföldön játszik kölcsönben a spanyol La Rioja csapatában. Ebben az idényben nagyon jó teljesítményt nyújtott, 31%-kal zárt a szezon végén, amely az 5. legjobb mutató. A januári férfi kézi VB-n a Brazília elleni mérkőzésre be lett nevezve Mikler Roland kézsérülése miatt, de pályára nem lépett. A másik kapus Mikler Krisztián, ő Roli testvére, a Veszprém fiatal csapatának kapusa. Vladimir Cupara sérülése miatt a Veszprém felnőtt csapatának két NB1-s mérkőzésén a keret tagja volt. A Gyöngyös ellen pályára lépett és két védést mutatott be szűk 15 perc alatt.A mezőnyjátékosok közül három játékos is szerepelt idén a BL-ben. A legtöbbet Ilic Zoran játszott, akire néhány meccsen kulcsszerep hárult. A szezon alatt 22 gólt dobott a BL meccseken. A bajnokságban sok meccsen jól játszott, a magyar bajnoki döntő második meccsén csapata egyik legjobbja volt. Lukács Péter kevés lehetőséget kapott a bajnokságban és a BL-ben is, utóbbiban nem szerzett gólt.

Fazekas Gergő sérülése miatt csak néhány BL meccsen kapott szerepet, ő a lengyel Wisla Plock játékosa. A BL-ben négy gólt szerzett, a bajnokságán ennél nagyobb szerep hárult rá.

Az Európa Ligában szerepet kapott az FTC játékosai közül Imre Bence (19 gól) és Ónodi-Jánoskúti Máté (33 gól). Mindketten kamatoztathatják az ott szerzett tapasztalatukat a világverseny alatt. Ludmán Marcell a Szeged játékosa volt az év elején, de idény közben a Fejér-Bál Veszprémhez került kölcsönbe. Nyolc EL meccsen került keretbe, ezalatt 15 gólt lőtt.

Több játékos is a magyar bajnokság 8.helyen végzett NEKA játékosa. Talán a két legismertebb név Krakovszki Bence és Krakovszki Zsolt (testvérek), ők már a felnőtt válogatottban is játszottak négy meccsen az idén. Utóbbi jobbszélső, míg előbbi balszélső. Ugyanezen a poszton játszik Sisa Erhárd, vagyis mindkét válogatott balszélső a NEKA játékosa. Temesvári Gábor jobbátlövő poszton szerepel a válogatott keretben, mivel sok hármas pozícióban védekező játékos megsérült, így csak védekezésben kap szerepet, ezt az edző Sótonyi László nyilatkozta a magyar-norvég meccs után a Sport1-en. Az átlövő poszton Ilic Zoran és Ónodi-Jánoskúti Máté is ott van, így valószínűleg eleve kevés lehetőséget kapott volna támadásban. Papp Tamás beálló poszton szerepel, ő 25 meccsen 89 gólt szerzett a magyar bajnokságban, ezzel csapata legeredményesebb játékosa volt.

Pergel Andrej a Tatabánya játékosa, ő balátlövő pozícióban játszik és 49 gólt lőtt a 2022/2023-as szezonban az NB1-ben.

A bő keret 18 főből áll. Az első három mérkőzésen ugyanaz a 16 fő alkotta a meccskeretet. A kapus Takács Tamás és a balátlövő Tárnoki Márkó nem lett nevezve a csoportmérkőzésekre.

A magyar válogatott négy felkészülési mérkőzést játszott. Az utolsó két mérkőzésen már teljes volt a keret. A franciák ellen mindkét mérkőzést megnyerték (36-30, 29-26). Az első mérkőzésen Ilic Zoran 7 lövésből 7 gólt szerzett, a szélsők 10 gólt szereztek. Másnap Krakovszki Bence 8 lövésből 7 gólt szerzett.

Az első VB meccs

A világbajnokságon az első ellenfél Argentína volt. Hiába vezetett a válogatott már 7-3-ra is, a félidőben 13-12 volt az állás. A 2. félidő első 15 percét 10-3-ra (23-15) hozta a válogatott, így eldőlt, hogy ki nyeri meg a meccset.

Mivel sérülések miatt csak két játékos szokott hármas pozícióban védekezni, így gyakran nem hatosfalas védekezés volt, hanem 5-1-es. Elég jól működött utóbbi is, többször labdaszerzés lett az eredménye vagy éppen technikai hibát vétett a dél-amerikai együttes. Támadásban Temesvári Gáboron (csak védekezésben vett részt, de ott hasznosan játszott) kívül minden mezőnyjátékosnak volt lövése és 12 játékos gólt is szerzett. Senki nem lőtt több, mint három akciógólt, ez is jelzi, hogy ezen a meccsen az volt a feladat, hogy minden játékos lehetőséget kapjon és gólt szerezzen.

A meccs vége felé az ellenfél egészen a félpályáig letámadott, de ez sem okozott nehézséget, sikerült helyzetbe kerülni és gólokat szerezni. Ennek később lehet jelentősége, amikor fontosabb meccseken az utolsó pár percben 1-2 gólos vezetésre állunk es az ellenfél megpróbál hamar labdát szerezni. Remélhetőleg akkor is sikerül jól megoldani ezt a feladatot. Érdemes megemlíteni, hogy mind a hat hétméterest belőtte Krakovszki Bence és Imre Bence. Előbbi öt, utóbbi egy büntető értékesített. Palasics Kristóf nagyon jól védett, 26 lövésből 10 védése volt, ezzel ő lett a mérkőzés legjobbja. A végeredmény 30-22 lett.

2. csoportmérkőzés

Csütörtökön Norvégia volt az ellenfél. A cél az lehetett, hogy már az első félidőben nagy előnyre tegyen szert a válogatott, hogy a második félidőben már újabb taktikai elemeket lehessen gyakorolni és pihentetni a játékosokat, mivel másnap este jön a csoport legfontosabb mérkőzése Dánia ellen.

A mérkőzést megint jól kezdte a válogatott Fazekas Gergő, Ilic Zoran és Palasics Kristóf is kiválóan játszott. 14 perc után 10-4 volt az állás, utóbbi játékos már hét védésnél tartott. Ezután Lukács Péter szállt be csereként és 15 perc alatt 4 gólt lőtt 4 lövésből.

A félidőben 19-12 volt az állás. A második félidőben már lassabban támadott a csapat, így helyzeteket is nehezebben alakítottak ki. 50.percben 27-22-re vezetünk, vagyis 20 perc alatt nyolc gólt szereztek a magyar játékosok. Ezután már az ellenfél nem lőtt gólt, a végeredmény 31-22 lett.

A magyar kapusok összesen 11 alkalommal védtek, így 33%-os teljesítménnyel zártak. 50. percben pályára lépett Mikler Krisztián, aki kapott gól nélküli mecset produkált, hiszen a meccs végjátékában az ellenfél csak kétszer találta el a kapunkat, mindkét alkalommal védett Krisztián!

Lukács Péter 6 lövésből 6 gólt szerzett, míg Ilic 6 lövés 5 gól. Előbbi játékos kapta meg a mérkőzés legjobb játékos díjat. Pergel, Fazekas, Karai Miklós és Sztraka Dániel egyaránt 3-3 gólt szerzett. Ezen a meccsen 11 magyar játékos talált a kapuba.

A csoportdöntő: Magyarország-Dánia

Péntek este rendezték meg a csoportdöntőt”, a magyar dán meccset. A mérkőzés győztese két pontot visz magával a középdöntőbe, míg a vesztes 0 pontot. Az elején Ilic Zoran, Sztraka Dániel, Lukács Péter, Papp Tamás(beálló) belső négyessel kezdett a válogatott. Egy kisebb meglepetés volt talán a felállásban, mivel a csütörtöki meccs kezdetén Fazekas és Ilics egyszerre volt a pályán. Utóbbi gólja után 3-1 volt az állás, de ezután egymás után négy gólt lőttek a dánok.  Védekezésben mindig jött Temesvári Gábor, bár a meccs elején megpróbálkozott a válogatott az 5-1-es védekezéssel, ez nem igazán vált be, így a hatosfalas védekezésre álltunk át.

17. percben Ilic Zoran góljával újra csak egy gól volt a hátrány (8-9), ezután 1-2 percen belül mind a négy belső poszton csere történt, így pályára lépett Ónodi-Jánoskúti, Fazekas, Pergel és Karai Miklós (beálló). 

A 22. percben nagyon sok esemény történt. 10-12-es állásnál Ónodi harcolt ki belemenést, majd támadásban eladtuk a labdát, így lerohanásból gólt kaptunk, emiatt Sótonyi időt kért. 

Már 10-14 is volt az állás, de az utolsó bő 6 percet 6-1-re nyertük meg. A kulcsszereplő Fazekas Gergő volt, aki gólt lőtt, több gólpasszt is adott és emberelőnyt is harcolt ki 10 perc játékidő alatt. Érdemes megemlíteni, hogy az első félidőben 14 játékos is pályára lépett, 10 játékos pedig gólt szerzett. Sajnos Krakovszki Bence megsérült, de a helyette pályára lépő Sisa Erhárd azonnal betalált, ezzel lett 15-15 az állás. 10 mp-vel a félidő vége előtt a dán válogatott eladta a labdát, Fazekas Gergő a félpályáról passzolt Ónodi-Jánoskúti Máténak, aki hatalmas gólt szerzett. A félidőben 16-15-re vezettünk.

A 25. percben pályára lépő Mikler Krisztián a 34. percben már a negyedik védését mutatta be. A 2. játékrészben az első négy gólból hármat a beálló Papp Tamás szerzett. A színészkedésért két percet kapó Sztraka Dániel helyett pályára lépő Fazekas arcát megütötték, így piros lapot kapott Gardas Lucas. A jó csapatjátékot mutatja, hogy egymás után levő hét gólunkat hét különböző játékos szerezte.

Újra megpróbálkoztunk az 5-1-és védekezéssel, amely ezúttal jól működött. Így amikor az ellenfél két beállóval, 7-6 ellen támadott, akkor is ezt a taktikát alkalmaztuk. Tíz perccel a meccs vége előtt 28-22-re vezettünk. Itt már szinte biztos volt a győzelem, így lehetett figyelni a gólkülönbségre is, ami később számíthat, ha véletlenül Svédország ellen vereséget szenvednénk, amire Borsos Attila szakkommentátor hívta fel a figyelmet. 

Az 55. percben már 31-27 volt az eredmény, de ezután egymás után két gólt szerezve újra hat góllal vezettünk. Az utolsó két percben két játékosunkat is kiállították, a végeredmény 33-28 lett

Ezzel a győzelemmel a magyar válogatott megnyerte csoportját és két pontot visz tovább a középdöntőbe. A mérkőzes legjobbja Ilic Zoran lett. Érdemes kiemelni még Mikler Krisztiánt, aki 22 lövésől nyolcat hárított ((36%), Papp Tamást 6 lövésből 6 gólt szerzett., Lukács Pétert 6 lövés 5 gól, illetve Fazekas Gergőt, aki gólpasszokat adott, emberelőnyöket (piros lapot is) harcolt ki és gólt is lőtt.

Ez a győzelem igazi csapatmunka volt, mivel 11 játékos szerzett gólt ráadásul nem egyéni akciókból, hanem kidolgozott helyzet végén születtek a gólok.  

A többi csoport

Az F csoportból papírforma szerint Szlovéniának kellett volna továbbjutnia Bahrein helyett, de csütörtökön az egymás elleni mérkőzésükön az utóbbi csapat szinte végig vezetett a második félidőben, végül 29-29 lett a végeredmény. Ez azt jelentette, hogy ha pénteken Svédország győz Szlovénia ellen, akkor Bahreinnek 43 góllal kell megverni Grönland válogatottját, hogy biztosan továbbjusson. Mivel ezt a mérkőzést rendezték korábban, így Bahrein célja az lehetett, hogy legalább 43 gólos győzelmet arassanak, ezzel elérve azt, hogy ha a szlovén válogatott egy vagy több gólos vereséget szenved, akkor az ázsiai csapat jusson tovább. Ez nehéz feladatnak tűnt, de már a félidőben 33-5 volt az állás, a végeredmény 63-13 lett. Svédország könnyedén verte Szlovéniát, ezzel utóbbi kiesett. 

A pénteki nap volt még egy meglepő eredmény, Spanyolország kikapott a Feröer-szigetek válogatottjától, így utóbbi csapat vitt tovább két pontot. A végeredmény 34-31 lett, a félidőben 21-10 volt az állás.

A legizgalmasabb meccsek az A csoportban voltak. Franciaország, Horvátország és Lengyelország is könnyedén nyert USA ellen, így előbbi három egymás ellen döntötte el, hogy melyik két csapat jut tovább. Az első fordulóban Horvátország egy góllal verte a francia válogatottat, aki kihagyta az utolsó támadást. Ezután horvát lengyel mérkőzést rendeztek, ahol utóbbi szinte végig vezetett. 15 mp-cel a vége előtt 29-29 volt az állás, a végeredmény 30-30 lett. Ezzel a horvátok továbbjutottak, a lengyeleknek elég lett volna egy pont a franciák ellen a továbbjutáshoz. A félidőben 20-19 volt, a franciák vezettek egy góllal. A végeredmény 37-33 lett. Ezzel Horvátország végzett az első helyen 5 ponttal, második helyen a franciák 4 ponttal, a harmadik helyen végző, kieső lengyelek 3 pontot szereztek.

A nyolc csoport végeredménye:

A középdöntő

A magyar válogatott vasárnap délután játszik Bahrein ellen, remélhetőleg ezt a mérkőzést sikerül könnyedén megnyerni, mivel másnap a svédek ellen az első helyett várható fontos meccs. A csoportból az első két helyezett jut az negyeddöntőbe. Jelenleg így áll a tabella. 

A középdöntős mérkőzéseinket vasárnap és hétfőn rendezik, mindkét meccs 16:30-kor kezdődik. A mérkőzéseket a Sport TV közvetíti.

 Írta: Damsits Bence és Dávid

Kategóriák
Tenisz

Roland Garros

ROLAND GARROS

A négy nagy torna (Grand Slam) egyike

          Forrás: Roland-Garros twitter                         Forrás: theguardian.com

A világ egyik, ha nem a legjobb teniszezője, Rafael Nadal 2022-ben 14. alkalommal nyerte meg a Franciaországban, Párizsban, salakpályán zajló Grand Slamet.

Így örült tavaly Nadal a 14. Roland Garros győzelmének, ami egyben a 22. Grand Slam győzelme is volt.

Forrás: lemonde.fr

Idén sajnos sérülései miatt nem tud rajthoz állni, ezáltal úgy tűnik, ha nem Novak Djokovic nyer, akkor új győztest láthat a közönség. A spanyol Carlos Alcaraz a legesélyesebb, de látható, hogy ő is foghat ki rosszabb napot, és szenvedhet vereséget. Ez legutóbb a római 100-es tornán történt meg. Erről sokan hallhattak, hiszen a magyar Marozsán Fábián győzte le őt.

https://www.youtube.com/watch?v=KBZ8zKpQFSY

Meccs összefoglaló: Upset of the year (Az év meglepetése)

Marozsán nagyon bátran látszott, Alcaraz „fegyvereit” használva verte el a spanyolt.

A Roland Garros első fordulójában idén a világranglistát vezető Alcaraz Flavio Cobollit (olasz) győzte le 3-0-ra. (6-0, 6-2, 7-5) A következő ellenfele (a 64 között) Taro Daniel, japán teniszező.

A főtáblán 4 magyar indult el. Három nő és egy férfi.

Egyetlen férfi főtáblás versenyzőnk Fucsovics Márton a Roland Garros előtt a lyoni tornán vett részt, ahol kikapott az első fordulóban a világranglista 42. argentin játékostól. Sebastian Baez nagyon tisztességtelenül játszott az egész meccs alatt.

A Roland Garros első fordulóban Marci a szabadkártyás, francia Hugo Greniert győzte le. Fucsovics következő ellenfele Novak Djokovic. A meccs szerda este lesz, a Court Philippe Chatrier pályán.

Forrás: eredmenyek.com

Két kép forrása: eredmenyek.com

Eddig négyszer játszottak egymás ellen, ebből három alkalommal Marci nyert egy szettet, de meccset még sajnos nem. Remélhetőleg neki is sikerül majd a csoda. Hajrá Marci!

Fucsovics csütörtökön párosban is pályára lép Alexander Bublik (kazah) versenyző oldalán.

Forrás: eredmenyek.com

Női párosban is indul magyar versenyző. Babos Tímea a Danilina Anna, kazah versenyzővel indul közösen, míg Bondár Anna a belga Minnen Greet-tel alkot egy párost a Roland Garros női páros főtábláján. Mindkét páros csütörtök délután lép pályára.

Lehetséges, hogy több magyar is pályára lép párosban, de az eredmenyek.com és a nemzetisport.hu ellent mond egymásnak, ezért nem tudni biztosan, hogy mi a hivatalos program, de tegnap este Udvardy Panna kitette az Instagram oldalára, hogy szerdán pályára lép párosban.

Az összes meccs közvetítve lesz a Eurosport meccsén, míg a világklasszisok meccsei a Eurosport 1-en vagy 2-en is nézhetőek lesznek.

Már kiesettmagyarok a versenyen:

A selejtezőben 3 magyar indult el. Két férfi és egy nő.

A selejtező első körében csak Piros Zsombor esett ki.

Viszont sajnos a második körben a másik két játékos is kiesett. Lehetséges, hogy Fábiánnak nem tett jót, hogy legyőzte Alcaraz-t, túl nagy figyelem és nyomás került rá. Sajnos Jani Réka Luca is kiesett.

Forrás: eredmenyek.com

Sajnos mindhárom női főtáblás versenyzőnk kiesett az első körben.

Udvardy Panna év elején lábsérülést szenvedett, és azóta még keresi régi formáját. Az első szettet még 2 szettlabdáról megfordította, de végül kikapott a selejtezőből főtáblára kerüélő fehérorosz teniszezőtől. Bondár Anna viszonylag simán kikapotta 27. kiemelt román versenyzőtő, míg Gálfi Dalma bár nyert egy szettet, ő is kikapott.

Forrás: eredmenyek.com

Kategóriák
Kézilabda

Final Four összefoglaló

Női kézilabda Final Four két magyar csapat részvételével

Győr-Vipers elődöntőt rendeztek szombat délután.

Forrás: Győri Audi ETO KC Facebook

Június első hétvégéjén rendezték a női kézilabda Final Fourt az MVM Dome-ban két magyar csapat részvételével. Szerencsére az elődöntőben a két magyar csapatot nem sorsolták össze, így volt esély arra, hogy két magyar csapat játssza a döntőt.

Az első elődöntőben az ötszörös BL győztes ETO játszott, a kétszeres címvédő Vipers Kristianstad ellen. Tavaly a két csapat a döntőben csapott össze, akkor a Vipers nyert 33-31-re.

A Vipers kezdőjében ott volt a korábban Érden játszó Jamina Roberts és Marketa Jerabkova is. A Győr kezdősorában némi meglepetésre Ryu volt a jobbátlövő (Ana Gros helyett) és Broch a beálló (Linn Blohm helyett). Az első percekben mindkét csapat a gyors támadójátékot helyezte előtérbe, a norvég csapat az első 17 percben 15 gólt szerzett, így három góllal vezetett. (12:15) Ezután lelassult egy kicsit a tempó, mindkét csapat cserélt néhányat, viszont meglepő volt, hogy a Győrben Blohm alig kapott szerepet, pedig a Haugsted-Blohm védekező páros hiánya látványos volt. Az első félidőben Stine Oftedal és Ana Gros voltak a Győr legjobb játékosai, nekik köszönhető, hogy nem volt még nagyobb a hátrány. A félidőben a Vipers vezetett 23-18-ra.

Ana Gros egyik helyzete az első félidőben.

Forrás: Győri Audi ETO KC Facebook

A Sport TV szakértői azt várták, hogy Gros és Blohm pályán lesz a második félidő elején, így lesz esélye a Győrnek. Egyikük se kezdett, sokáig nem igazán változott a különbség majd a Győr feljött három gólra, 27:30-nál. Sajnos a hajrában Ryu túl korán jött be a pályára, még nem ért le a cserélni igyekvő győri játékos (egy ideig túl sok győri volt a pályán), így emberhátrányba került a csapat. Ezután még volt esély a döntetlenre (a hosszabbítás kiharcolásához), mivel kevesebb, mint 2 perccel a vége előtt Ryu emberelőnyt harcolt ki, de sajnos Gros igazi lövőhelyzet nélkül kapura lőtt (a szélen üresen várta a labdát a jobbszélső, Győri-Lukács Viktória), amelyet Lunde könnyedén védett. Fél perccel a vége előtt időt kért az ellenfél, ekkor 35:36 volt az állás. Ezután Vjahireva kicselezte a védőket, majd belőtte a győztes gólt, ezzel eldőlt a meccs érdemi része. Végeredmény: 35-37

A kispadon levő játékosok is feszülten figyelték a végjátékot.

Forrás: Győri Audi ETO KC Facebook

A szombat esti elődöntőben a Fradi játszott az Esjberg ellen. Az ellenfélnél meghatározó játékosai Nora Mörk, Reistad, Ingstad és Sanna Solberg, talán kapuban sebezhetőek, mivel két fiatal kapusuk van. A Fradi kapujában Bíró Blanka kezdett, aki az első négy lövésből hármat kivédett, de sajnos a támadójátékban voltak pontatlanságok, így ezt nem sikerült kihasználni. Ezután Malestein belőtte az összes helyzetét jobbszélről, illetve Andrea Lekics kiválóan irányított és nagyon jól használta ki a beállók elzárásait. Eközben a kapuból nem igazán érkezett segítség. A második kapott gól után csak egyszer védett Blanka (ez a védés szerepelt a hétvége TOP5 védése között az EHF-nél), így az első félidőben 17 gólt dobott az ellenfél és az utolsó percekben a Fradi támadójátékában több pontatlanság akadt, így az utolsó három gólt a dán csapat dobta.

Zácsik Szandra élvezte a játékot, szép átlövés gólokat szerzett.

Forrás: FTC Kézilabda Facebook

A második félidőben már Janurik Kinga kezdett a kapuban, aki Solberg ziccerét védte szélről a második félidő elején. Ezután támadásban Bölk és Stolle is nagy szerepet vállalt Lekics mellett, ezáltal sikerült ledolgozni a hátrányt és 21:21-nél az egyenlítés is összejött. Ekkor mindkét csapat játszott kettős emberhátrányban. Érdemes kiemelni Kingának azt a bravúrját, amikor Reistad lövését védte 21:21-nél, ez a védés be is került a hétvége 5 legszebb védése közé. Ezután sajnos újra ellépett két góllal a dán csapat, de a Ferencváros játékosai nem adták fel. 25:26-nál az ellenfél edzője időt kért, de ezt a Fradi használta ki jól. Ellenfél belemenés (Tomori harcolta ki), Bölk gólt lő, Kinga bravúrvédés és Klujber gólja már az eredményezte, hogy 4:3 után újra vezetünk. (27:26)

Forrás: nemzetisport.hu

A német balátlövő góljával már kettővel vezettünk, ezután sikerült egyenlítenie az Esjbergnek az utolsó perc elején (29:29), majd Elek Gábor időt kért. Szerencsére sikerült hosszan támadni, így már csak a Fradinak volt lehetősége gólt lőni. Bölk vállalta el a lövést, akit meglöktek, de ez se akadályozta meg attól, hogy ő lője a győztes gólt.

A Fradi így 21 év után újra BL döntőbe jutott.

A mérkőzés utáni ünneplés.

Forrás: FTC Kézilabda Facebook

A vasárnapi helyosztó mérkőzéseket, ezzel harangozta be az EHF.

Forrás: EHF Champions League Facebook

Először a Győr-Esjberg bronzmérkőzést rendezték. Az ETO kezdőjében több változtatás is volt. Ana Gros, Kari Brattset, Faluvégi Dorottya és Fodor Csenge is lehetőséget kapott rögtön a meccs elején. 3:3-ig szoros volt a meccs, de utána a Győr ellenállhatatlanul játszott és 12:5-re vezetett kevesebb, mint 20 perc alatt. A kapuban Toft nagyon jól védett, míg támadásban érdemes kiemelni Blohm, Gros és Oftedal játékát. A félidőben 16:9 volt az állás, Toft 59%-os hatékonysággal védett.

 A második félidőben az első két gólt a Győr dobta, így már 9 gólos volt az előny, de ezután hatalmas fordulat állt be, az ETO támadójátéka akadozott, az Esjberg pedig minden helyzetét bedobta, Toft nem tudott hárítani, így kapuscsere történt és pályára lépett Leynaud. 20:18-nál már csak két gólos volt az előny, majd 22:22-nél egy új, nagyjából 10 perces meccs kezdődött. Ezután egy góllal vezetett az ETO vagy döntetlen volt az állás 25:25-ig, majd egymás után két gólt dobott a Győr, az utolsó perc kezdetén 28:27 volt az állás és a dán csapat következett, de lövés nélkül fejeződött be a támadás, mivel belemenés történt. Ezután a magyar csapatnak már csak a labdát kellett megtartania, amit sikeresen megtett.

A Győr megszerezte a bronzérmet, és ezzel eldőlt, hogy két magyar csapat végez a dobogón.

A mérkőzés után az éremátadás következett, így a magyar csapat játékosai megkapták a bronzérmet, ezután pedig kezdődhetett az ünneplés.

Forrás: nemzetisport.hu

Ezután következett a döntő, ahol az FTC a Vipers ellen lépett pályára. A Ferencváros nem változatott a kezdőcsapatán, de meccs közben jöttek a megszokott cserék. A magyar csapat nagyon rosszul kezdett, támadásban nehezek kerültek helyzetbe, ha ez megtörtént, akkor pedig Lunde védett kiválóan, sajnos Malestein nagy helyzetét is védte, így az ami működött szombaton az elődöntőben a meccs elején, a döntőben sajnos nem. Tíz perc után 5:1 volt az állás, az egyetlen gólunkat büntetőből szereztük. Az első akciógólunkat Bölk lőtte. 8:4-nél kapust cserélt az FTC, mivel Bíró Blanka egyik lövést se tudta hárítani, sajnos Janurik Kinga első védésére is várni kellett. 13:10 volt az állás, amikor védekezés közben megsérült Andrea Lekics. Helyette nem Szucsánszki Zita jött (aki élete utolsó meccsét játszotta), hanem az átlövő Emily Bölk játszott ezen a poszton. A 24. percben volt a Janurik Kinga és egyben a Fradi első védése. amit hamar követett a 2. is. Támadásban is jól zártuk az első félidő hajráját, Zácsik három bombagólt lőtt, így a 2. félidőnek egy gólos hátrányban (14-13) vágtunk neki.

Szükség volt a határozott, kemény védekezésre.

Forrás: FTC Kézilabda Facebook

Érdemes megemlíteni, hogy az utolsó pár percben sokat cserélt a norvég csapat, így hiába zárkózott fel a Fradi, az ellenfél kulcsemberei tudtak egy kicsit pihenni, amely a második félidő elején látszódott meg igazán. Ezt a félidőt is 5:1-es rohammal kezdte a Vipers, Roberts kiválóan kezdte a 2. félidőt, három gólt is lőtt öt perc alatt. Lekics a sérülése miatt a 2. játékrészben sem tudott játszani, így Szöllősi-Zácsik Szandra lett az irányító, így akadozott az FTC támadójátéka, ezt pedig nagyon jól reagálta le az ellenfél. A labda eladásokat gyors kontrákkal használták ki és ezáltal még nagyobb lett a különbség. Ezután Tomori Zsuzsanna piros lapot kapott, amely azt jelentette, hogy a védekezés alapembere kivált. Sajnos ezután az ellenfél nagyon jól játszott és Katrine Lunde, a norvég csapat kapusa az összes labdát megfogta, még büntetőből és ziccerből se sikerült betalálni. A legnagyobb különbség nyolc gólos volt 24:16-nál és 27:19-nél. A 20 éves Kukely Anna is lehetőséget kapott, először irányító poszton, majd a sajnos nem túl jó teljesítményt nyújtó Klujber Katrin posztján. Habár gólt nem szerzett, de volt kiharcolt hétméterese.

 A hajrában Kinga elkapta a fonalat a kapuban, de ez már késő volt. 28:21 után már csak a magyar csapat talált fel három alkalommal, de a norvég csapatot nem érdekelte a pontos végeredmény, csak az, hogy zsinórban 3. alkalommal ők a BL győztesek.

Összeségében elmondható, hogy mind a Győr bronzérme és mind a Fradi ezüstérme hatalmas teljesítmény és az egész hétvége alatt a hangulat is elképesztő volt. A nézőszám 20022 volt, amely rekord a női kézilabda történelmében.

Az FTC játékosai megkapták az ezüstérmet.

Forrás: nemzetisport.hu

A BL győztes norvég csapat játékosainak öröme.

Forrás: International Handball Federation (ihf.info)

A hétvége legjobb játékosa (MVP) Anna Vjahireva lett, aki a döntőben hat gólig jutott. Érdemes még kiemelni a 47%-kal védő norvég kapust, Katrine Lunde-t, akinek ez volt a hetedik BL győzelme. Ezek közül kettőt a Győr színeiben szerzett (2013, 2014).

A torna legszebb öt védése között van Janurik Kinga, Bíró Blanka és Sandra Toft védése is. A legszebb védést Katrine Lunde mutatta be, amikor Klujber ziccerét védte.

Ana Gros és Zácsik Szandra 1-1 távoli bombagólja is bekerült a top5 legszebb gól közé. A legszebb gól Emily Bölké volt azzal a góllal, ami BL döntőt ért a Fradinak.

Kategóriák
Kerékpár

Tour de Hongrie

A 44. Tour de Hongrie idén először számított Pro-Series besorolásúnak, mivel az UCI (International Cycling Union) eggyel magasabb kategóriába sorolta a versenyt az elmúlt években látott színvonalbeli emelkedésnek köszönhetően. Sok world tour csapat, és több világklasszis sprinter is eljött erre a versenyre.

2020-ban Valter Attila nyerte, a címvédő pedig az ír Eddie Dunbar.

A verseny május 10. szerdától május 14. vasárnapig tartott.

Az első két szakasz nem túl sok izgalmat ígért, a bukásokon, a szökéseken, a részhajrákon és a befutókon kívül tényleg nem is volt semmi érdekesség.

  1. szakasz: Szentgotthárd – Szentgotthárd 168,6 km

A rajt Szentgotthárdon volt, a Szent Kálmán téren. A hivatalos indítás után egy öttagú mezőny egyből meg is szökött, köztük két magyar is volt. Szijjártó Zétény magyar válogatott és az Expronexes (Expronex–Hungary Cycling Team) versenyző Rózsa Balázs.

A körülmények ideálisak voltak: száraz, napos, de mégsem túl meleg körülmények között zajlott az első szakasz.

Két kört tettek meg azon a helyen, ami egy hegyi és kettő gyorsasági részhajrát tartalmazott, a kettő magyarnak sikerült elhoznia néhány mp jóváírást.

A szökés három perc körül állandósult, de kétség nem férhetett ahhoz, hogy a szakasz végére utolérik az első öt embert.

A főmezőny a bő utolsó egy órára hozta a várható gyorsítást, az átlagsebesség több, mint 50 km volt az utolsó órában.

26 km-rel a vége előtt utolérték a szökevényeket. A következő bő 20 km izgalommentes volt, de a végén akadt egy-két érdekes helyzet.

Ebben a 20 km-ben viszonylag sokat elöl volt három magyar válogatott mezes kerékpáros, mellettük pedig néhány Bora-s és Alpecin-es versenyző volt látható.

1,9 km-rel a vége előtt árokba sodródott egy Bora versenyző, aki sajnos végül bukott is. Nem sokkal ezután jött a tömegbukás, Egan Bernal (kolumbiai), a pechbajnok, is benne volt. Ő sebes karral, véres combbal tekert be (6:36-ot kapott az 1.-től), mivel a bukás 3 km-n belül volt, azonos időt kapott az elsővel a jóváírásokon kívül. A tömegbukást az Expronex-Hungary Cycling Team egyik versenyzője, Árvai Kristóf sem úszta meg, ő is elesett, viszont szintén betekert a célba.

Dylan Groenewegen-t (holland) riválisai megpróbálták beszorítani, de végül mesteri hajrával nyerte az 1. szakaszt, ezáltal rajta lehetett második nap az összetett vezetőnek járó trikó. Sam Benett (ír, Bora-hansgrohe) lett a 2. (annyira szoros volt, hogy a helyi hangosbemondó először őt mondta be győztesnek, de végül a célfotó Dylan javára döntött). Az ausztrál, Lotto Dstny csapatát erősítő Caleb Ewan (a mezőny legkisebb versenyzője: 167 cm) végzett a 3. helyen.

A célfotó.

Forrás: tourdehongrie.hu



1.     szakasz végeredménye, és az összetett állás a szerdai nap után.

Magyar szempontból az első szakasz végeredménye és az összetett állása.

  • kép forrása: procyclingstats.com
  • szakasz: Zalaegerszeg – Keszthely 175,3 km

Egan Bernal ragtapaszokkal a testén versenyzett ezen a napon.

A második nap is hamar kialakult a szökés, ami három és fél perc körül állandósult. Négyen szöktek, de az első hegyi részhajrá után az egyetlen magyar válogatott, Hrenkó Norbert, leszakadt. Ezután még egy ember leszakadt, így már csak két fős szökés volt, akikre szinte fölért a főmezőny, de 20 km-ig 10 mp körül volt az előnyük.

Egy hirtelen fékezés miatt ezen a napon is alakult ki bukás, Orosz Bálint és Valent Márk is elesett sajnos, és még néhány versenyző. Lehet, hogy Hrenkó Norbert is köztük volt. Nem először tapasztalható, hogy hátul maradni sokkal veszélyesebb. 1,8 km-rel a vége előtt is volt egy bukás, amikor ketten buktak. Az egyik Einhorn Itamar (Israel-Premier Tech) volt.

A szakasz esős volt, így a legtöbb néző esőkabátban várta Keszthelyen a befutót. A sprintben a Team DSM felvezetői helyezkedtek jól,

Képek a DSM csapatbuszáról.

de végül a Tirrene-Adriatico-n is sprintszakaszt nyerő Fabio Jakobsen (Quick-Step) nyerte meg a versenyt, a szerdaival ellentétben tisztán láthatóan.

Jakobsen már túl a célvonalon, a győzelmét ünnepelve.

Forrás: nemzetisport.hu

A csütörtöki (2.) szakasz végeredménye, és az összetett állása ezután.

A magyarok csütörtöki teljesítménye és az állásuk az összetettben. Orosz Bálint sajnos a bukás után nem tudta folytatni a versenyt. DNF= did not finish= nem ért célba.

  • kép forrása: procyclingstats.com
  • szakasz: Kaposvár – Pécs 179,9 km

Dina Márton azt mondta erről a napról a verseny előtt, hogy ez a királyetap, ez és a szombati szakasz döntheti el az összetettet.

Borús idő volt, de szerencsére nem érkezett meg az eső, hiszen nem kevés lejtőt tartalmazó szakasz volt a 3. szakasz.

Elég hamar – az első hegyi körben – szétszakadt a mezőny, az első két szakasz két győztese is leszakadt, nem csoda, ők sprinterek, nem hegyimenők. A szökevények előnye a második körben nagyjából másfél perc volt, összetételük viszont változott. Van, aki visszacsúszott a főmezőnyhöz (például: Matús Stocek: szlovák, Att Investments – Dina Márton is ezzel a csapattal versenyez- a szlovák versenyző 15 pontot szerzet), és van, aki a főmezőnyből ért fel az élen állókra. A hegyi rész 3. körében 17 km-rel a szakasz vége előtt a főmezőny utolérte a szökevényeket, Dina Marci is köztük volt.

A rettentően meredek -olykor 20%-os- emelkedőn, a Bárány úton indult meg a hegymenet, az Ineos felvezetésével, de nem Bernal-t, hanem Ben Tulett-et (Egyesült Királyság) tekintették főemberüknek. Jhonatan Narváez (Ecaudor) kezdett el nagy tempót diktálni, de ő nem bírta sokáig, viszont a mögötte levő svájci Marc Hirschi (UAE Team Emirates) tökéletesen időzítve a támadást ott tudta hagyni az élen állókat és 8 mp-vel megnyerte a versenyt, és az összetettben is átvette a vezetést, ezáltal szombaton rajta volt a sárga trikó. Dina Mártonnak pedig sikerült a 10. helyen végeznie elérve a célját (top 10), ezzel feljött az összetett 8. helyére.

A rajt Kaposváron.

Forrás: m4sport.hu

A 3. (pénteki) szakasz végeredménye, és az összetett állása a hétvége előtt.

A magyarok pénteki teljesítménye és az állásuk az összetettben. Dina Márton top 10-es helyezése után 8. helyen áll az összetettben. Meglehet az összetett cél (top 10).

Csökkennek a magyarok. Ezen a napon két magyar nem ért célba, ezáltal már csak 12 magyar vehet részt a szombati napon. (Akik nem érnek célba kiesnek és a többi szakaszon már nem állhatnak rajthoz.)

  • kép forrása: procyclingstats.com
  • szakasz: Martonvásár – Dobogókő 206,4 km

A jobb oldali képen a verseny kabalaállata látható.

A rajt Martonvásáron sok néző előtt zajlott, jó hangulatban. A kastély melletti tó körül tettek egy kört a hivatalos rajt után, majd az országútra kimenve engedték el a mezőnyt.

Bernal a hivatalos rajt után a mezőny végén haladt egy Trek-es versenyzővel.

A képen bal oldalt Egan Bernal látható.

A mezőny Sóskúton.

Forrás: Egri Péter

A szökés az eddigiekhez képest nehezebben alakult ki. Hatan szöktek, (magyar nem volt köztük), Dries De Bondt (belga, Alpecin-Deceuninck) hátra zavarta Sebastian Schönbergert.😅

Ez azért történt, mert az osztrák Sebastiennek (Human Powered Health) kevés volt a hátránya összetettben. Bondt azzal érvelt, hogy az osztrák elvitte az első hegyi hajrát és így már elég pontja van ahhoz, hogy ő nyerje a hegyi pontversenyt, viszont, ha elöl marad akkor nem engedik el annyira a szökést.

Érdekes szituáció volt, a belga versenyző még Schönberger sportigazgatójával is beszélgetett a csapatkocsinál.

A szökés négy percnél nagyobb előnnyel nem volt elengedve. A szökevények mezőnye is csökkent, a hegynek már csak két szökő vágott neki, a 3. belga nem sokkal előtte elfáradt.

Nem csak a rajtok és a versenyek befutója körül voltak láthatóak nézők, szakasz közben is sok néző volt látható adásban, és képeken (mint például a pilisi emelkedőn a bal oldali képen). Elég sok magyart érdekelt az idei Tour de Hongrie is. A jobb oldali kép is Pilisben készült, ekkor még hatan voltak szökésben.

Forrás: telex.hu

Az utolsó 5 km-en kezdődött a „tűzijáték”. Az összetett esélyesek felváltva megpróbálták betámadni Hirschi-t, neki pedig az összeset le kellett reagálnia, nem mehetett a saját tempójában. Főleg az Ineos-osok próbáltak megtenni mindent Tulett-et segítve –Narváez és Bernal is többször indult meg, de Hirschi minden fontos támadást kibírt. Csak Yannis Voisard (svájci, Tudor Pro Cycling Team) tudott elmenni, de ő nem volt veszélyes a svájcira az összetett szempontjából. Ő utolérte a két szökőt – később az összetett esélyesek mezőnye is megtette ezt – és végül 10 mp-s győzelmet aratott 10 mp-s jóváírást is szerezve).

A képen a Bora csapatbusza és a Tudor csapatkocsija látható. Ez a kép szombat reggel Martonvásáron készült, a Tudor egyik versenyzője pedig ezen a napon aratott győzelmet.

A 2. Nys Thibau (belga, Trek – Segafredo) előtt. A 3. Sylvain Moniquet (belga, Lotto Dstny) lett. A sárga pólós svájci pedig a 4. helyen ért célba, ezáltal a hegyi szakaszok után 10 mp-vel vezetve az összetett második Ben Tulett előtt. Dina Márton pedig 48 mp-t kapva az 1.-től 25. helyen végzett, jelenleg az összetett 17. helyén áll. Valószínűleg a top 10 nem, de a top 20 összejön neki.

A szombati szakasz végeredménye, és az összetett állása.

A szombati verseny magyar szempontból. Dina Márton szépen tartotta magát. Hrenkó Norbert sajnos nem tudta befejezni a szakaszt.

4 kép forrása: procyclingstats.com

Úgy tűnik a győztes Marc Hirschi lesz, hiszen egy íratlan szabály szerint az utolsó, sík szakaszon az összetett esélyesek nem szökhetnek, és ezáltal előzhetik meg az összetettben vezetők. Egyébként sem lenne sok esély rá, hiszen Hirsci csapata, az UAE Team Emirates mindenkit „feláldozna” a svájciért vasárnap, és ezáltal összetett vezetők nem is tudnának szökni.

  • szakasz: Budapest – Budapest

Az eső miatt a csapatok kérésére neutralizálták a szakaszt, ami lényegében a szakasz eltörlését jelentette. 16 kör helyett csak 8 kört tettek meg, de ezt is versenyzés nélkül. Ez azt jelenti, hogy a vasárnap nem számított bele az összetettbe, és nem volt győztese a szakasznak, sprintet sem engedve a végén. A 8 kört tét nélkül tekerték le, valószínűleg azért tekertek, hogy a külföldi országok nézői a TV előtt ülve láthassák Budapest szépségeit miközben „lassan” tekernek a versenyzők.

http://www.nemzetisport.hu/kerekpar/tour-de-hongrie-edzett-egyet-a-budapesti-esoben-a-mezony-zaraskent-2956787

Az összetett győztes Marc Hirschi lett.

Idén a hegyi pontverseny győztese Sebastien Schönberger.

A gyorsasági pontverseny győztese (zöld trikó megszerzője) Matus Stocek (cseh) (Dina Marci csapattársa) lett.

A csapatok versenyében az Ineos Grenadiers nyert. Ehhez nagyban hozzájárult Ben Tulett, Egan Bernal és Jonathan Narváez.

Dina Márton csapata, az ATT Investments a 4. helyen végzett.

Eredmények magyar szempontból:

A fehér (legjobb magyarnak) járó trikó Dina Mártoné lett. 11 magyar fejezte be az idei Tour de Hongrie-t.

A gyorsasági pontverseny legjobb magyarja Rózsa Balázs lett, ami 27. helyet ért összességében.

A magyar csapatok (az Expronex és amagyar válogatott) a 20. és a 22. helyet ért el a csapatok versenyében.

4 kép forrása: procyclingstats.com

Forrás: nemzetisport.hu

Kategóriák
Kézilabda

Final Four előzetes

FINAL FOUR

A csoportkör eredménye.

Forrás: eredmenyek.com

A Győr a csoportkörben a második helyet érte el (utolsó csoportmérkőzés alkalmával megnyerték az Esjberg elleni meccset), ezáltal nem kellett nyolcaddöntőt játszaniuk, a negyeddöntőt pedig kettős győzelemmel abszolválták. Az első meccs izgalmasan alakult, a félidőben öt gólos hátrányban voltak, de végül kettővel nyertek, a második félidőben kiválóan játszottak. Hazai pályán magabiztos, kilenc gólos győzelmet arattak a visszavágón.

A Győr játékosai ünnepelnek, hiszen idén is bejutottak a négyes döntőbe.

papaimediacentrum.hu

A győrieknek 3 beállójuk van (Kari Brattset – norvég – nemrég tért vissza szülés után), amely nagy előny lehet nekik a hétvégen. Az egyik kapusuk (Silje Solberg, norvég) év közben várandós lett, ezért visszahívták korábbi játékosukat, Amandine Leynaud, francia hálóőrt. Elsőszámú kapusuk Sandra Toft (dán). Négy magyar játékosuk van: kettő balszélső (Fodor Csenge és Schatzl Nadine) és kettő jobbszélső, köztük a legjobb magyar jobbszélső Győri-Lukács Viktória és Faluvégi Dorottya. Belső posztokon is nagyon jó játékosaik vannak, mint például a francia Estelle Nze Minko, a norvég Stine Oftedal, vagy a szlovén jobbátlövő Ana Gros.

Az ETO eddig ötször nyert BL-t.

A Fradinak túljutva a montenegrói csapaton a Metz (francia csapat) következett. Hazai pályán volt az első meccs (az Érd Arénában). A hazai meccs előtt egy héttel a Fradinak Janurik Kinga és Klujber Katrin vezetésével legyőzték a Magyar Kupa döntőben a győri alakulatot, ezáltal címet védtek.

A meccsen a Metz sokat hibázott, de a Fradi még ennél is többet. Három perccel a meccs vége előtt 3 gólos hátrányban volt a fővárosi csapat, de a vége annyira rosszul sikerült, hogy hat gólos hátrányba kerültek a visszavágó előtt.

A visszavágó első félideje döntetlennel zárult, ekkor gondolom, már sok néző feladta, de szerencsére a játékosok nem. Sikerült gólról-gólra növelni az előnyt, és ezáltal csökkenteni az ellenfél játékosainak is az önbizalmát. A meccs vége nagyon szorosan alakult a párharc szempontjából, de 7 gólos előnynél az egyik védő leblokkolta az időntúli szabaddobást. Ez azt jelentette, hogy a Fradi történelme során először került be a BL négy legjobb csapata közé.

Meccs utáni ünneplés.

Forrás: nemzetisport.hu

A meccs után váratlan hír volt, hogy Elek Gábor az idény végén távozik a csapat éléről, amelynek 16 évig volt a vezetőedzője. Felesége a csapat egyik irányítója Szucsánszki Zita utolsó két meccse a Final Four alatt lesznek, hiszen ezen a hétvégén befejezi pályafutását. Reméljük mindketten és ezáltal a csapat is jó szájízzel fogja befejezni az idényt.

A nyolcaddöntős és negyeddöntős párosítások és eredmények.

Forrás: eredmenyek.com

Úgy tűnik, hogy a két magyar csapat miatt teltház lesz az MVM Dome-ban, amely több, mint húszezer nézőt jelent. Az elődöntők szombaton 15:15-től és 18:00 órától lesznek. Először Győr-Vipers, majd Fradi-Esjberg mérkőzést rendeznek.

A BL címvédője a norvég Vipers, a dán Esjberg múlt évben a negyedik helyen végzett. Előbbi csapatban játszik a korábbi győri norvég kapus: Katrine Lunde és a szélső Jana Knedlikova , illetve a korábban Érden játszó cseh Marketa Jerabkova és a svéd Jamina Roberts. Az Esjberg színeiben lép páyára a korábbi győri játékos Nora Mörk (2017-től 2022-ig a Vipers színeiben, 2020-ban a COVID19 miatt nem rendezték meg a négyes döntőt), aki sorozatban ötszörös BL győztes (Jana Knedlikova is). Remélhetőleg mindkét játékos sorozata megtörik és magyar csapat nyeri idén a Final Fourt.

Hajrá Magyarok! Legyen két magyar csapat a döntőben!

Írta: Damsits Dávid