Női kézilabda Final Four két magyar csapat részvételével
Győr-Vipers elődöntőt rendeztek szombat délután.
Forrás: Győri Audi ETO KC Facebook
Június első hétvégéjén rendezték a női kézilabda Final Fourt az MVM Dome-ban két magyar csapat részvételével. Szerencsére az elődöntőben a két magyar csapatot nem sorsolták össze, így volt esély arra, hogy két magyar csapat játssza a döntőt.
Az első elődöntőben az ötszörös BL győztes ETO játszott, a kétszeres címvédő Vipers Kristianstad ellen. Tavaly a két csapat a döntőben csapott össze, akkor a Vipers nyert 33-31-re.
A Vipers kezdőjében ott volt a korábban Érden játszó Jamina Roberts és Marketa Jerabkova is. A Győr kezdősorában némi meglepetésre Ryu volt a jobbátlövő (Ana Gros helyett) és Broch a beálló (Linn Blohm helyett). Az első percekben mindkét csapat a gyors támadójátékot helyezte előtérbe, a norvég csapat az első 17 percben 15 gólt szerzett, így három góllal vezetett. (12:15) Ezután lelassult egy kicsit a tempó, mindkét csapat cserélt néhányat, viszont meglepő volt, hogy a Győrben Blohm alig kapott szerepet, pedig a Haugsted-Blohm védekező páros hiánya látványos volt. Az első félidőben Stine Oftedal és Ana Gros voltak a Győr legjobb játékosai, nekik köszönhető, hogy nem volt még nagyobb a hátrány. A félidőben a Vipers vezetett 23-18-ra.
Ana Gros egyik helyzete az első félidőben.
Forrás: Győri Audi ETO KC Facebook
A Sport TV szakértői azt várták, hogy Gros és Blohm pályán lesz a második félidő elején, így lesz esélye a Győrnek. Egyikük se kezdett, sokáig nem igazán változott a különbség majd a Győr feljött három gólra, 27:30-nál. Sajnos a hajrában Ryu túl korán jött be a pályára, még nem ért le a cserélni igyekvő győri játékos (egy ideig túl sok győri volt a pályán), így emberhátrányba került a csapat. Ezután még volt esély a döntetlenre (a hosszabbítás kiharcolásához), mivel kevesebb, mint 2 perccel a vége előtt Ryu emberelőnyt harcolt ki, de sajnos Gros igazi lövőhelyzet nélkül kapura lőtt (a szélen üresen várta a labdát a jobbszélső, Győri-Lukács Viktória), amelyet Lunde könnyedén védett. Fél perccel a vége előtt időt kért az ellenfél, ekkor 35:36 volt az állás. Ezután Vjahireva kicselezte a védőket, majd belőtte a győztes gólt, ezzel eldőlt a meccs érdemi része. Végeredmény: 35-37
A kispadon levő játékosok is feszülten figyelték a végjátékot.
Forrás: Győri Audi ETO KC Facebook
A szombat esti elődöntőben a Fradi játszott az Esjberg ellen. Az ellenfélnél meghatározó játékosai Nora Mörk, Reistad, Ingstad és Sanna Solberg, talán kapuban sebezhetőek, mivel két fiatal kapusuk van. A Fradi kapujában Bíró Blanka kezdett, aki az első négy lövésből hármat kivédett, de sajnos a támadójátékban voltak pontatlanságok, így ezt nem sikerült kihasználni. Ezután Malestein belőtte az összes helyzetét jobbszélről, illetve Andrea Lekics kiválóan irányított és nagyon jól használta ki a beállók elzárásait. Eközben a kapuból nem igazán érkezett segítség. A második kapott gól után csak egyszer védett Blanka (ez a védés szerepelt a hétvége TOP5 védése között az EHF-nél), így az első félidőben 17 gólt dobott az ellenfél és az utolsó percekben a Fradi támadójátékában több pontatlanság akadt, így az utolsó három gólt a dán csapat dobta.
Zácsik Szandra élvezte a játékot, szép átlövés gólokat szerzett.
Forrás: FTC Kézilabda Facebook
A második félidőben már Janurik Kinga kezdett a kapuban, aki Solberg ziccerét védte szélről a második félidő elején. Ezután támadásban Bölk és Stolle is nagy szerepet vállalt Lekics mellett, ezáltal sikerült ledolgozni a hátrányt és 21:21-nél az egyenlítés is összejött. Ekkor mindkét csapat játszott kettős emberhátrányban. Érdemes kiemelni Kingának azt a bravúrját, amikor Reistad lövését védte 21:21-nél, ez a védés be is került a hétvége 5 legszebb védése közé. Ezután sajnos újra ellépett két góllal a dán csapat, de a Ferencváros játékosai nem adták fel. 25:26-nál az ellenfél edzője időt kért, de ezt a Fradi használta ki jól. Ellenfél belemenés (Tomori harcolta ki), Bölk gólt lő, Kinga bravúrvédés és Klujber gólja már az eredményezte, hogy 4:3 után újra vezetünk. (27:26)
Forrás: nemzetisport.hu
A német balátlövő góljával már kettővel vezettünk, ezután sikerült egyenlítenie az Esjbergnek az utolsó perc elején (29:29), majd Elek Gábor időt kért. Szerencsére sikerült hosszan támadni, így már csak a Fradinak volt lehetősége gólt lőni. Bölk vállalta el a lövést, akit meglöktek, de ez se akadályozta meg attól, hogy ő lője a győztes gólt.
A Fradi így 21 év után újra BL döntőbe jutott.
A mérkőzés utáni ünneplés.
Forrás: FTC Kézilabda Facebook
A vasárnapi helyosztó mérkőzéseket, ezzel harangozta be az EHF.
Forrás: EHF Champions League Facebook
Először a Győr-Esjberg bronzmérkőzést rendezték. Az ETO kezdőjében több változtatás is volt. Ana Gros, Kari Brattset, Faluvégi Dorottya és Fodor Csenge is lehetőséget kapott rögtön a meccs elején. 3:3-ig szoros volt a meccs, de utána a Győr ellenállhatatlanul játszott és 12:5-re vezetett kevesebb, mint 20 perc alatt. A kapuban Toft nagyon jól védett, míg támadásban érdemes kiemelni Blohm, Gros és Oftedal játékát. A félidőben 16:9 volt az állás, Toft 59%-os hatékonysággal védett.
A második félidőben az első két gólt a Győr dobta, így már 9 gólos volt az előny, de ezután hatalmas fordulat állt be, az ETO támadójátéka akadozott, az Esjberg pedig minden helyzetét bedobta, Toft nem tudott hárítani, így kapuscsere történt és pályára lépett Leynaud. 20:18-nál már csak két gólos volt az előny, majd 22:22-nél egy új, nagyjából 10 perces meccs kezdődött. Ezután egy góllal vezetett az ETO vagy döntetlen volt az állás 25:25-ig, majd egymás után két gólt dobott a Győr, az utolsó perc kezdetén 28:27 volt az állás és a dán csapat következett, de lövés nélkül fejeződött be a támadás, mivel belemenés történt. Ezután a magyar csapatnak már csak a labdát kellett megtartania, amit sikeresen megtett.
A Győr megszerezte a bronzérmet, és ezzel eldőlt, hogy két magyar csapat végez a dobogón.
A mérkőzés után az éremátadás következett, így a magyar csapat játékosai megkapták a bronzérmet, ezután pedig kezdődhetett az ünneplés.
Forrás: nemzetisport.hu
Ezután következett a döntő, ahol az FTC a Vipers ellen lépett pályára. A Ferencváros nem változatott a kezdőcsapatán, de meccs közben jöttek a megszokott cserék. A magyar csapat nagyon rosszul kezdett, támadásban nehezek kerültek helyzetbe, ha ez megtörtént, akkor pedig Lunde védett kiválóan, sajnos Malestein nagy helyzetét is védte, így az ami működött szombaton az elődöntőben a meccs elején, a döntőben sajnos nem. Tíz perc után 5:1 volt az állás, az egyetlen gólunkat büntetőből szereztük. Az első akciógólunkat Bölk lőtte. 8:4-nél kapust cserélt az FTC, mivel Bíró Blanka egyik lövést se tudta hárítani, sajnos Janurik Kinga első védésére is várni kellett. 13:10 volt az állás, amikor védekezés közben megsérült Andrea Lekics. Helyette nem Szucsánszki Zita jött (aki élete utolsó meccsét játszotta), hanem az átlövő Emily Bölk játszott ezen a poszton. A 24. percben volt a Janurik Kinga és egyben a Fradi első védése. amit hamar követett a 2. is. Támadásban is jól zártuk az első félidő hajráját, Zácsik három bombagólt lőtt, így a 2. félidőnek egy gólos hátrányban (14-13) vágtunk neki.
Szükség volt a határozott, kemény védekezésre.
Forrás: FTC Kézilabda Facebook
Érdemes megemlíteni, hogy az utolsó pár percben sokat cserélt a norvég csapat, így hiába zárkózott fel a Fradi, az ellenfél kulcsemberei tudtak egy kicsit pihenni, amely a második félidő elején látszódott meg igazán. Ezt a félidőt is 5:1-es rohammal kezdte a Vipers, Roberts kiválóan kezdte a 2. félidőt, három gólt is lőtt öt perc alatt. Lekics a sérülése miatt a 2. játékrészben sem tudott játszani, így Szöllősi-Zácsik Szandra lett az irányító, így akadozott az FTC támadójátéka, ezt pedig nagyon jól reagálta le az ellenfél. A labda eladásokat gyors kontrákkal használták ki és ezáltal még nagyobb lett a különbség. Ezután Tomori Zsuzsanna piros lapot kapott, amely azt jelentette, hogy a védekezés alapembere kivált. Sajnos ezután az ellenfél nagyon jól játszott és Katrine Lunde, a norvég csapat kapusa az összes labdát megfogta, még büntetőből és ziccerből se sikerült betalálni. A legnagyobb különbség nyolc gólos volt 24:16-nál és 27:19-nél. A 20 éves Kukely Anna is lehetőséget kapott, először irányító poszton, majd a sajnos nem túl jó teljesítményt nyújtó Klujber Katrin posztján. Habár gólt nem szerzett, de volt kiharcolt hétméterese.
A hajrában Kinga elkapta a fonalat a kapuban, de ez már késő volt. 28:21 után már csak a magyar csapat talált fel három alkalommal, de a norvég csapatot nem érdekelte a pontos végeredmény, csak az, hogy zsinórban 3. alkalommal ők a BL győztesek.
Összeségében elmondható, hogy mind a Győr bronzérme és mind a Fradi ezüstérme hatalmas teljesítmény és az egész hétvége alatt a hangulat is elképesztő volt. A nézőszám 20022 volt, amely rekord a női kézilabda történelmében.
Az FTC játékosai megkapták az ezüstérmet.
Forrás: nemzetisport.hu
A BL győztes norvég csapat játékosainak öröme.
Forrás: International Handball Federation (ihf.info)
A hétvége legjobb játékosa (MVP) Anna Vjahireva lett, aki a döntőben hat gólig jutott. Érdemes még kiemelni a 47%-kal védő norvég kapust, Katrine Lunde-t, akinek ez volt a hetedik BL győzelme. Ezek közül kettőt a Győr színeiben szerzett (2013, 2014).
A torna legszebb öt védése között van Janurik Kinga, Bíró Blanka és Sandra Toft védése is. A legszebb védést Katrine Lunde mutatta be, amikor Klujber ziccerét védte.
Ana Gros és Zácsik Szandra 1-1 távoli bombagólja is bekerült a top5 legszebb gól közé. A legszebb gól Emily Bölké volt azzal a góllal, ami BL döntőt ért a Fradinak.